Kara leylekler döndü…

Dünya’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve Türkiye’de de nadir görülen kara leylekler, Bilecik’in Söğüt ilçesinde yuvalarına geri döndü.

Bilecik’te geçen yıl ilk kez görüntülenen ve nesli tükenme tehlikesi altındaki kara leylekler baharın gelmesi ile birlikte Söğüt’teki Hankaya Mesire alanındaki evlerine döndüler.

Diğer leylek türleri gibi kalabalık ortamda sürüler halinde bulunmayan ve kayalık alanlarda yuvalanan kara leylek dünya üzerinde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türler arasında yer alıyor.

Bilecik Yaban Hayatı ve Eko Turizm Grubu üyelerinden Mehmet Çam, geçen yıl Bilecik’te görüntülediğim kara leylekleri tekrar aynı yerde görmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Kara leyleklerin genellikle Afrika’da yaşadığını Nisan ve Mayıs aylarında Türkiye’ye geldiklerini ve nesli tükenmekte olduklarını biliyoruz. Bu kuş türü diğer türler gibi sürüler gruplar halinde durmuyor, sürekli kayalık yerlerde, mağaralarda yuvalanıyorlar” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Kadınlar, medeniyetin ilerlemesine katkı sağlayan en önemli faktördür’

Gazeteistasyon / DTSO seçimlerinde Yeşil Liste’den Bilgi, İletişim, Turizm, Otelcilik ve Diğer Hizmet Faaliyetleri Meslek …

Bir cevap yazın