Ülke ülke Avrupa’da Koronavirüs bilançosu…

Koronavirüs virüsü nedeniyle dünya genelinde 14 Mart saat 17.00 itibariyle ölümler 6 bin 420 kişiyi aştı. Salgının başlamasından bu güne kadar 141 ülke ve bölgede 163 bin 930’dan fazla enfeksiyon vakası sayıldı. Bununla birlikte, teşhis edilen bu sayıda vaka, ülkeler az ya da çok kısıtlayıcı muhasebe politikalarına ve kriterlerine sahip oldukları için gerçekliği sadece kusurlu olarak yansıtmakta.

Almanya’da ölü sayısı 9, vaka sayısı 4585

Almanya’da koronavirüs nedeniyle ölen kişi sayısı 9’a, vaka sayısı ise 4 bin 585’ya ulaştı. Başbakan Merkel yaptığı açıklamada ‘Nüfusumuzun yüzde 60-70’i enfekte olabilir’ demişti.

İtalya

Avrupa’nın en çok etkilenen ülkesi İtalya, Pazar günü koronavirüs ile ilgili rekor sayıda 1809 kişinin öldüğü açıklandı. Dolayısıyla bu yeni değerlendirme son 24 saat içinde 368 kişinin öldüğü anlamına geliyor. Teyit edilen vaka sayısı ise en az 24 bin 747.
Vatikan da bugün yaptığı açıklamada, Paskalya haftası için tüm ayin kutlamalarının Aziz Petrus Meydanı’nda ibadet etmeden gerçekleşeceğini duyurdu.

Fransa

Koronavirüs riski taşıyan ülkeler arasına İngiltere, Hollanda, Rusya, Ukrayna da eklendi. 120 ölümlü vakanın yaşandığı Fransa’da bugün yapılan yerel seçimlere katılım oranı bir önceki seçime göre yüzde 16 oranında düştü. Fransız hükümeti ayrıca koronavirüse karşı önlemlerini sıkılaştırdı. Restoranları, barları, gece kulüpleri, sinemaları, okulları kapattı ve uzun mesafeli taşımacılığı (trenler, otobüs uçakları) aşamalı olarak azalttı.

Hollanda

İtalya’dan sonra en fazla koronavirüsün yayıldığı ülkelerin başında Hollanda geliyor. Hollanda Halk sağlığı servisi (GGD) koronavirüs salgınından dolayı şu ana kadar 20 kişinin hayatını kaybettiğini 6 bin kişinin ise enfekte olduğunu açıkladı. Hollanda Sağlık Bakanlığa bağlı sağlık kurumu RIVM, bir günde hastaneye kaldırılan162 kişi olduğunu duyurdu. Hollanda genelinde ölenlerin yaşları 59-94 arasında. Hollanda hükümetinin 12 Mart’ta almış olduğu tedbirlerden bu yana, hafif şikayetleri olan insanlara artık test yapılmıyor, evde kalmaları tavsiye ediliyor.
Hollanda’da ölü ve vaka sayının olağanüstü yükselmesi üzerine ülke genelindeki önlemleri artırdı. Kreş, ilk,orta, lise, yüksekokul ve üniversitelerin tamamı tatil edildi. Bunun yanı sıra kafe ve restoranlar 6 Nisan 2020 tarihine kadar kapatıldı.

İspanya

İspanya, Avrupa’nın en çok etkilenen ikinci ülkesi olan salgını durdurmak için neredeyse toplam bir karantina uyguluyor Cumartesi günü İtalya gibi yarı toplam karantinaya girdi. Sakinleri evlerinden sadece işe gitmek ya da yiyecek almak için çıkabiliyor.

Rusya

Rusya (45 vaka, ölüm yok) bugün itibariyle Norveç ve Polonya ile olan toprak sınırlarını kapattı.
Danimarka ve Litvanya da sınırlarını kapatırken, diğer ülkeler (Letonya, Estonya, Monako) sert kısıtlamalar uygulamaya başladı.
Sırbistan ise bugün itibariyle özellikle İtalya, İspanya, Fransa, Almanya gibi en çok etkilenen ülkelerden gelen yabancı uyrukluların ülkesine girişini yasakladı.

Avusturya’da koronavirüs bulaşan kişi sayısı 602’ye yükselirken, Çekya’da 150, Polonya’da 84, Slovakya’da 32 ve Macaristan’da ise 25 oldu. İsviçre’de pozitif vaka sayısı 1359’a, ölenlerin sayısı 11’e ulaştı. Sırbistan’da 41’e, Hırvatistan’da 37’ye ve Bosna Hersek’te 18’e çıktı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır Tabip Odası, Fincancı için nöbet eylemi başlattı

Gazeteistasyon- Diyarbakır Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın hedef gösterilmesi ve tutuklanmasına tepki olarak …

Bir cevap yazın