“Herkes hedef haline gelmiştir”

Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu,hukuksuz uygulamaları eleştirerek,”İktidarın ekonomik, sosyal,siyasi kültürel iç ve dış politikalarını eleştiren ,muhalefet hakkını kullanan herkes hedef haline gelmiştir”görüşünü savundu.Platform, düzenlediği basın toplantısıda şu mesajları verdi:

İRADE YOK SAYILDI:31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel yönetimler seçiminde bütün eşitsiz koşullara rağmen halkın % 63 oyuyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlığını kazanan Dr. Selçuk Mızraklı’nın da aralarında bulunduğu 3 Büyükşehir Belediyesine 19 Ağustos tarihinde kayyım atanarak halkın iradesi yok sayılmıştır.

CEZALAR VERİLDİ: Hukuksuz,anti demokratik ve objektif olmayan ölçülerle görevden alınmalarla yetinilmemiş,bir çok belediye Eş Başkanı tutuklanmış ve cezalar verilmiştir.EŞ Başkan Dr.Selçuk Mızraklı da 22 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alınıp tutuklanmıştır.Diyarbakır 9.Ağır Ceza Mahkemesi 09/03/2020 tarihinde açıkladığı kararla Başkan Mızraklı ya 9 yıl 4 ay 15 gün ceza vermiştir. Bütün hak savunucuları ve hukukçuların ortak görüşü Başkan Mızraklı ya hukuksuz ve delil sayılamayacak gerekçelerle ceza verilmiş olmasıdır.

CİDDİ DARBEDİR:Kayyım uygulamaları hukuk devleti ilkelerine, demokratik yaşama, seçme ile seçilme haklarına saldırıdır.Bu İrade gaspları aynı zaman da ülkenin demokratik yaşamına ciddi bir darbedir. Günümüzde yargıdan her gün gelen ağır cezalar her vatandaş için güvence olması gereken yargının kendisi, toplum fertleri için daha ağır bir tehdide dönüşüyor. İktidarın ekonomik, sosyal,siyasi kültürel iç ve dış politikalarını eleştiren ,muhalefet hakkını kullanan herkes hedef haline gelmiştir.

GÜVENİ SARSIYOR: Bu cezalandırmalar seçilmiş halk temsilcilerinden hukukçulara ve en son Diyarbakır İHD şube başkanlığı yapmış İnsan hakları Derneği MYK üyesi Raci Bilici şahsında uygulanmıştır.Bir cezalandırmalarla bir korku toplumu yaratılmak istenmektedir.Şunu belirtmek istiyoruz ki bu uygulamalar hiç kimseye kazandırmayacak toplumsal hiçbir sorunu çözemeyeceği gibi halkın adalete ve hukuka olan güvenini daha sarsmaktadır.

DERHAL SERBEST BIRAKILSIN: Bu kent halkı Eş Başkan Selçuk Mızraklıyı Emek, demokrasi, mesleki ve yoksullukla mücadele alanından yakından tanımaktadır. Bu kararın hangi mantık ve gerekçelerle verildiğini bildiği için değerlendirmesini ona göre yapmaktadır.Emek, meslek ve Demokratik Kitle örgütleri olarak ağır baskı ve cezalandırmalardan vazgeçilmesini demokratik hukuk devleti uygulamalarına dönülmesini, Eş Başkan Mızraklı hakkındaki hukuksuz iddiaların düşürülerek derhal serbest bırakılmasını ve görevine iade edilmesini istiyoruz.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İstanbul’da ormanlara giriş yasağı

Gazeteistasyon / İstanbul’da Valilik hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte artan yangın riski sebebiyle ormanlık alanlara giriş ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir