Ahmed Arif’in ‘d’ hassasiyeti…Ramazan YAVUZ/ÖZEL

Ünlü şair Ahmed Arif’in hayattayken yazdığı tek şiir kitabı olan “Hasretinden Prangalar Eskittim”, tam 52 yıldır en çok satan şiir kitapları arasında yer alıyor. Şiirleri yeni ve eski bütün kuşaklar tarafından halen büyük beğeni toplayan Ahmed Arif’in yaşarken en çok kızdığı ve tepki gösterdiği şey ölümünden sonra Diyarbakır’daki bir parka konulan büstünde gerçekleşti.

Türkiye’de 1968-1978 kuşağının ve muhalif hareketlerin halk sevgisinde, memleket sevgisinde, hak aramasında, isyancı ruhunda özel bir yer edindi Ahmed Arif’in “Hasretinden Prangalar Eskittim”
isimli şiir kitabı. 1968 yılında yayımlandıktan sonra art arda günümüze kadar defalarca yeni
baskısı sürüldü piyasaya ve ilgi giderek daha da arttı. Şiir kitabında ağa baskısı gören öylüden, patron baskısına maruz kalan işçilere, ezilmişlere, hakkını arayandan, zulme maruz kalanlara, Kürdünden Türküne ve ülkedeki bütün halklara kadar hemen her kesim Ahmed Arif’in şiirlerinde kendi yaşamının tümünü olmasa da bir bölümünü mutlaka buldu ve bu şiirlere sahiplenip bu kitabı evlerinin baş köşesinde hep sakladı.

Şiir kitabı, sol, sosyalist devrimci kuşaklarında ellerinden hiç düşmedi, şarkılara, kitaplara, köşe yazılarına belki binlerce kez konu oldu. Ahmed Arif’in hayattayken yazdığı tek şiir kitabı olan Hasretinden Prangalar Eskittim” günümüzde de halen en çok satan şiir kitapları arasında yer alıyor ve gençler arasında gittikçe daha da popüler hale geliyor.

EN ÇOK KIZDIĞI ŞEY.. ?

Diyarbakır doğumlu olan işte o Ahmed Arif’in meğerse yaşarken adeta kural haline getirdiği, buna
uymayanlara ise çok kızdığı bir yönü varmış. Kimlikte ismi “Ahmet” yazılmasına rağmen o yazılarında ve ünlü şiir kitabındaki gibi ‘t’ harfi yerine hep ‘d’ harfini kullanmayı tercih etmiş. Yani Ahmet yerine Ahmed’i tercih etmiş ve yaşamı boyunca da bunu kullanmış. Ahmed Arif, bu hassasiyetini yaşamı boyunca da sürekli dile getirmiş. İsmini Ahmet olarak yazan veya dile getirenlere ise kızarak, eleştirmiş. Hatta, kendisiyle röportaj amacıyla yazılı soru gönderen birine “Adımı dahi yanlış yazan birinin sorularına nasıl cevap vereyim?” dediği de dile getirilir.

3 YIL ÖNCE TAHRİP EDİLMİŞTİ

İşte Ahmed Arif’in yaşarken isminin yazılışıyla ilgili gösterdiği duyarlılığa Diyarbakır’da bir parka yerleştirilen büstünde dikkat edilmediği görüldü.

“Diyarbakır kalesinden notlar ve Adiloş bebenin ninnisi” şiirinden bir mısra olan ‘Bir ben bileceğim oysa/ Ne afat sevdim/ Bir de ağzı var dili yok/ Diyarbekir kalesi’ diye yazı bulunan Ahmed Arif’in büstü, 2002 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği kültür, sanat festivali kapsamında, şairin oğlu heykel sanatçısı Filinta Önal tarafından yapılarak tek kapı ve çift kapı arasındaki parka konuldu. 2017 yılında alkollü olduklarını söyleyen iki kişi tarafından büst tahrip edilince büyük tepki çekti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ahmed Arif büstünü onarıp tekrar eski yerine koydu.

ESKİSİNDEKİ ‘AHMED’ YENİSİNDE ‘AHMET’ OLDU

Ancak, bu kez ismindeki yanlışlık dikkatlerden kaçmadı. Oğlu Filinta Önal’ın yaptığı büstte,
ünlü şairin ismi kitaplarında ve yazılarında geçtiği gibi ‘Ahmed’ diye yazılıyordu. Büyükşehir
Belediyesi’nin onardığı büstte ise, isim değişikliğe uğramıştı.

Büyükşehir Belediyesi’nin onardığı büstte Ahmed Arif’in yaşarken ismini “Ahmet” diye yazanlara
bayağı kızmasına rağmen kullandığı “Ahmed” yerine “Ahmet” yazıldı ve öylece bırakıldı. Önceki
büstte Ahmed yazılmasına rağmen onarılmış büstte ismin sonundaki ‘d’ harfi yerine ‘t’ yazılmasının yanlışlıkla mı? yoksa nüfus cüzdanındaki ismi baz alınarak mı yapıldığı ise bilinmiyor. Ünlü şairin isminin altındaki doğum ve ölüm tarihinin yazılı olduğu levhanın da çizilerek bayağı yıpratılması da gözlerden kaçmıyor. Şimdi, kentteki Ahmed Arif hayranları, sanatseverler, duyarlı vatandaşlar, büstündeki ismin ünlü şairin yaşamı boyunca kullandığı “Ahmed” olarak değiştirilerek anısına bağlı kalınmasını istiyor..

(Copyright) Haber ve fotoğraflar izinsiz kullanılamaz..

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

CHP’le belediyelerdeh ‘aç çocuk kalmasın’ seferberliği

Gazeteistasyon / CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, partisi tarafından açıklanan vizyon belgesinin ardından, partili …

Bir cevap yazın