Vatan kurtaran virüs, Korona! / Necdet PEKMEZCİ

Kadim topraklar bilmem kaçıncı kez “O günler gitsin, bir daha geri gelmesin” denilen vakitleri yaşıyor. Koronavirüs ha geldi ha gelecek derken gelip hudutlardan içeri giriverdi. Anlayacağınız Türkiye de nasibini aldı küresel salgından. Ancak, “her işte bir hayır vardır” şiarına sıkı sıkı sarılalım ve virüsün “vatan kurtaranına” da bir vakitler sahip olduğumuzu unutmayalım!
Vakıa o ki 1912 malum baklan Savaşı. Bulgar ordular İstanbul’un kapısı Çatalca’da.İstanbul ha düştü ha düşecek derken, Hızır gibi bir salgın yetişiyor Osmanlı’nın imdadına. Şimdiki gibi tumturaklı bir isme sahip olmasa da salgının adı Kolera…
Osmanlı zabit ve neferleri Koleradan kırılıyor. Dönemin belediye başkanı ve Osmanlı’nın ilk operatörlerinden Cemil bey (Topuzlu) topyekün seferberberlik için çırpınıp duruyor, Şeyhülislam’ından Genelkurmay Başkanı’na kadar çalmadı kapı bırakmıyor. Ordunun salgın hastalıktan kırıldığını, gerekli önlemlerin alınmasını istiyor. Orduda kolera salgını olamayacağını savunan bazı komutanlar bunu “Zuafa” yani zayıf karakterli bazı neferleri bunu savaştan kaçmak için gerekçe olarak kullandığını söylüyorlar. Hatta işi o kadar ileri götürüyorlar ki, kolera salgını söylentisi çıkardıkları iddiasıyla (bugünkü sanal medya paylaşımları gibi)cezalandırılanlar bile oluyor..
Uzatmayalım…
Günler sonra Cemil bey, camide Kolera’ten yatan askerleri ziyaret ederken, bir zabit yanına yaklaşıyor ve, “Paşa, üzülmeyin, kederlenmeyiniz, bizim hastalık muhakkak surette Bulgar ordusuna, ya geçti ya geçecektir…”
Ve çok geçmiyor, zabitin öngörüsü doğru çıkıyor:
Hadi gelin Koleranın, vatan kurtarmasını da Cemil beyin kaleminden okuyalım:
“Ordumuzdaki kolera salgını birkaç gün sonra Bulgar ordusuna da sirayet etti. Bu yüzden binlerce, on binlerce düşman askeri öldü. Hatta koleraya yakalanmamak için Başkumandanları Kral Ferdinand sile cephe gerisi hatta çekildi.
Çatalca sırtlarındaki hasım hücum cephesi zayıfladı. Böylece askerlerimizin kahramanca müdafaalarına koleranın da yardımı dokunmuş oldu.”
-Meraklısına not:
Opr.Dr Cemi Topuzlu- İstibdat- Meşruiyet- Cumhuriyet Devirlerinde 80 Yıllık Hatıralarım
Sayfa: 175-177

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Akşener: Biz de aday getirebiliriz, CHP’li de olabilir, kazanmak önemli

Gazeteistasyon / İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında Millet İttifakı ve 6’lı …

Bir cevap yazın