Tarihi Kastal, çöp konteynerine döndü..! Ramazan YAVUZ (ÖZEL)

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde bir zamanlar mahalle sakinlerinin adeta buluşma yeri olan ve halk arasında Kastal ismiyle bilinen tarihi çeşmelerden günümüze pek azı ulaşsa da bir çoğunun suyu akmıyor, bazısı ise çöplük alanına dönmüş durumda. Ziya Gökalp mahallesinde bulunan İsmetpaşa İlkokulu’nun tarihi dış duvarındaki tarihi Kastal (Çeşme) ise adeta çöp konteyneri gibi kullanılıyor.
Bir zamanlar tarihi Sur içindeki mahalle sokaklarının bir çoğunda bulunan ve halk arasında Kastal ismiyle anılan tarihi çeşmelerden çok azı günümüze kadar ulaşabildi. Özellikle mahalle kadınlarının evlerinin su ihtiyaçlarını karşılamak için toplandığı, sohbetler ettiği, söz konusu tarihi çeşmeler bir dönem hazine olabilir umuduyla define avcılarının istilasına uğradı. Bir çok çeşme tahrip edildi. Bazısı ise bakımsızlık yüzünden yok oldu. Tarihi Diyarbakır evlerinde eskiden kuyu suları dışında her evde temiz içme suyu şebekesine bağlı çeşme olmadığı için hemen her sokağa yapılan çeşmeler, sadece mahalle sakinlerinin temiz su ihtiyacı için değil, 40-45 dereceyi bulan sıcak mevsimlerde de vatandaşların serinlemek için başvurduğu ilk mekanlarındandı. Günümüze kadar gelebilen sokaklardaki bu çeşmelerden restore edilenlerden tekrar su aktığını gören vatandaşlar sevinirken, bazısının ise harap durumda bırakılmasına tepki gösteriyor.

 

Bu çeşmelerden biride Ziya Gökalp mahallesinde bulunan ve ismini Türkiye Cumhuriyeti’nin 2.Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’den alan İsmetpaşa İlkokulu’nun tarihi dış duvarında bulunan tarihi Kastal yani çeşme. Okul öğrencilerinin de susuzluklarını gidermek ve serinlemek için yıllarca kullandığı bu çeşme son yıllarda artık akmazken, birde çöplük alanına dönüştürüldü. Kocaman çöp poşetleriyle adeta doldurulan ve bu nedenle çevre pis kokular saçan tarihi çeşme, çöp konteyneri haline getirildi. Vatandaşlar, belediye çöp toplama ekiplerinin alması için çöp poşetlerinin bazısının okul tarafından, bazısının ise sokakta işletmelere açılan evlerden atıldığını iddia etti.

Sur içindeki tarihi mekanları görmeye gelen yerli ve yabancı turistlerde kentin tarihinde önemli bir yeri bulunan çeşmelerin çöplük alanına dönüştürülmesine tepki göstererek, çeşmelerin bir an önce eski günlerine kavuşturulmasını istiyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu, Kapatılan şehir üniversitelerinin mağduriyeti sürüyor

Gazeteistasyon- DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasının yıl dönümünde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir