‘Avukatlar saldırı altında…’

Diyarbakır Barosu, avukatların evlerine baskın düzenlenerek gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Baro tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

ARAMA YAPILDI: Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında bugün sabah 06.00 sıralarında Baromuz mensubu dört meslektaşımızın evleri güvenlik güçleri tarafından basıldı. Meslektaşlarımızın evlerinde, peşinden de bürolarında arama yapıldı.

EL KONULDU:Büro aramalarında bazı meslektaşlarımızın takip ettikleri dava dosyalarına da incelenmek üzere el konuldu. İki meslektaşımız gözaltına alındı. Aynı operasyon kapsamında Şanlıurfa Barosuna bağlı yedi meslektaşımız ile Şırnak Barosuna bağlı bir meslektaşımızın da benzer şekilde evleri ve avukatlık büroları aranmış ve gözaltına alınmışlardır.

KISITLAMA KARARI:Yetkililerden aldığımız bilgilere göre soruşturma dosyası hakkında kısıtlama kararı bulunmaktadır. Bu kısıtlama kararı tek başına soruşturmanın hukuksuzluklar üzerine bina edildiğini göstermektedir. Kısıtlanan ve gizlenen soruşturmanın selameti değil; adalettir, hukuktur ve silahların eşitliğidir.

ADİL YARGILAMA: Her gün adliye koridorlarında duruşma bekleyen ve vakitlerinin nerdeyse tamamını adliyede geçiren avukatların ifadeye çağrılmadan sadece kriminal bir operasyon havası vermek için sabah baskınlarıyla gözaltına alınmalarını kabul edilemez buluyoruz. Unutulmamalıdır ki bağımsız savunmanın teminatı olan avukatlar; tüm yurttaşların adalete erişiminin, adil yargılamanın, hakkın ve adaletin teminatıdır. Avukatlara saldırı, demokratik değerlere saldırı anlamına gelmektedir. Bu sebeple gözaltına alınan meslektaşlarımız derhal salıverilmelidirler.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir