‘2013 Newroz mesajı dikkate alınsın’…

Faruk BALIKÇI

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancarı’ın katıldığı 2020 Newroz programı açıklandı. Buldan, 2013 Newroz mesajının dikkate alınması gerektiğini hatırlatarak, ‘’Halen geç kalmış sayılmayız’’ dedi.

Newroz programının açıklanmasından sonra konuşan HDP EŞ Genel Başkanı Pervin Buldan, 2020 Newroz’unun savaş politikalarının hukuk dışı politikanın, baskının yoğun yaşadığı bir döneme denk gelmesi nedeniyle önemli olacağını belirterek, ‘’Amed meydanı 2013 Newroz’una tanıktır.
2013 te sayın Öcalan’ın yaptığı çağrılar dikkate alınsaydı, bugün başta Türkiye ve Ortadoğu’da yaşanan krizlerin hiç biri yaşanmayacaktı. Halen geç kalınmış değildir. Sayın Öcalan halen aynı noktadadır. Halen vermiş olduğu mesajlarda Türkiye, Suriye, Ortadoğu halklarının barıştan yana olan çağrılarını desteklemektedir’’ dedi.

Buldan, ‘’Biz 2020 Newroz’unda Türkiye halklarının barıştan yana olduğuna dair ve tüm sorunların diyalog ve müzakereyle çözülebileceğine dair inancının halen geçerli olduğuna dair bir diyalog gerçekleştirmek isteriz. Bu Coğrafyanın kaderi acılar, gözyaşı olmamalıdır. Kürtlerin birlik ve beraberlik mesajı verileceği bir Newroz gerçekleştirilecektir.

Ülkeyi yönetenlere çağrısı olduğunda söyleyen Buldan; ‘’Türkler birlik ve beraberliği göstermek istiyorsa ve bu anlamda yol kat etmek istiyorsa işte meydan Newroz meydanıdır. Eğer Türkiye toplumu demokratik çözümden yana olduğunu ısrar etmek istiyorsa işte Newroz meydanı ve bu
meydandan bunun mesajları verilecektir.

Türkiye halklarına; bu ülkeyi barış ülkesi yapmak için el ele omuz omuza verme zamanıdır. Barışı bir kez daha haykırma zamanıdır. Ve Türkiye’nin geleceği açısından önemli bir mesaj olacaktır.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da, Türkiye’nin bıçak sırtı bir durumda olduğunu ifade ederek şunları söyledi: ‘’Ya savaşın içine sürülecek, ya da adil kalıcı bir arışı en kısa zamanda görecektir. Ortadoğu’da adil kalıcı bir barışın sağlanabilmesinin ön şartı Kürtlerin temel haklarına kavuşmasıdır. Ortadoğu’da temel sorunda Kürt sorununun barışçıl yollardan çözülmesidir. Newroz bunun için imkan ve fırsattır. Savaşın onlarca yıl sürecek bir savaş girdabını, yoksa kalıcı bir barış ve özgürlük dönemimi olacak? Bu soruları sorarak Newroza gerekli Anlamı önemi herkesin yükleyeceğine inanıyorum.’’

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir