Zeynep Mızraklı: “Sözün bittiği yerdeyiz…”

Faruk BALIKÇI

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, tutuklu bulunduğu davadan, 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kararın açıklanmasından sonra, başta eşi Zeynep Mızraklı, Olmak üzere, hukukçular ve duruşmayı takip edenler gazeteistasyon’a şunları söylediler.

Zeynep Mızraklı:

Yani çok üzgünüz. Maalesef.sözün bittiği yerdir. Söylenecek bir şey yok. Politik karar olduğu çok net.

Avukat Zülal Erdoğan:

Bu dava Politik saiklerle açılmıştır. Bu nedenle politik bir kararla ceza verildi. Yargı, tarafsız ve bağımsız hareket etmedi. Hukuka uygun tesis edilmesi için istinafa taşıyacağız bu kararı.

Milletvekili Necdet İpekyüz:

Bu karar hukuki değil politiktir. Hukuksuzluğun keyfiyetine tanık olduk. Bir duruşma değildi, kendi kendilerine yaratılmış bir senaryo ve beraberinde ceza vermek için hukuk çiğnenerek bir karar alındı. Herkes biliyor ki DTK halen faaliyetlerini sürdüren bir kurum. Geçmişte AKP yetkilileri çözüm süreci çalıştayı altında yaptıkları toplantılara DTK’yı
dahil ettiler. Cemil Çiçek yeni Anayasa için görüş aldı. itirafçı diye birisi Selçuk Mızraklı gözaltına alındıktan sonra acele getirilip saçma sapan bir ifadeyle ne bilimin ne ilimin ilkelerine uygun olmayan ameliyat tanımlaması yapmıştır. İtirafçının verdiği bilgiler altında herhangi bir imza yok, sicil numarası yok. Tanıklar itirafçının yalan attığını ortaya çıkardılar.

Selçuk Mızraklı ile ilgili dosyayı hazırlayan FETO’cüler cezaevinde. Fakat onların hazırladığı dosya ile ceza veriliyor. Bu karar kentin seçilmişine ceza verilerek kent cezalandırmaktadır. Planlanmış önceden verilen karardır ama gerçek ortadadır. Verilen ceza usulsüz ve hukuksuzdur.

Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı M.Şerif Demir:

Bu karara söylenecek söz yok. Ortada hukuk adına bir şey yok. Hak ve hukuk hakkaniyet adına bir şey olmadığı gibi hukuken değerlendirilmez.
Hekimlik vasfı üzerinden yaptığı sorumluluk üzerinden yargılanması olamaz. Ne yazık ki, bir itirafçının sözde beyanları üzerinden yargılanarak ceza verildi. Umarım bu haksızlık geri döner…

AVUKATLARIN SAVUNMASI

Savcının ceza istemli mütalaasına karşı Mızraklı’nın avukatları savunma yaptı.

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın:

Çözüm sürecinde Diyarbakır’daki çalıştayına Demokratik Toplum Kongresi( DTK) adına Seydi Fırat davet ediyorlar. 19 Ocak 2012’de Meclis Başkanı Cemil Çiçek, yeni Anayasa çalışması için DTK’ya davet gönderiyor. 2012’de beraber iş yapacaksınız, günü gelince bir taraf terörist, bir taraf vatansever olacak. Bu yeni bir 17-25 Aralık’a gebe. Gidişat iyi değil. Halen ısrarcıysanız buyurun devam edin.Yüz tavşandan bir at çıkmaz, yüz kuşkudan da bir delil çıkmaz. Siz bu haliyle bir karar verirseniz yüz tavşandan at yapmış olursunuz. İsterseniz adaleti kurun isterseniz asın. Kuyuya tükürmeyin belki bir gün siz de su içersiniz.”

Mehmet Emin Aktar:

Yargının bağımsız yargılama ilkesi verilse bile mahkemenin tarafsız olamayacağı açık.Mahkemelerde Türk milleti adına karar veriliyor. Kürtler de var mı diye soruyoruz ama verilen kararlara göre Kürtlerin olmadığını görüyoruz.Selçuk Mızraklı hakkında verdiğiniz karar Kürtlerin kendi yöneticilerini seçme hakkına sahip olmadığını göstereceksiniz.
Yoksa kaçma şüphesiyle bunu açıklayamazsınız. Siz bir karar vereceksiniz. Vicdanınız rahatsa verin. Toplumu güvende hissettirecek bir karar verin. Taktir sizin. Hala bir umut olsun istiyorum. Kentin iradesine vurulan kelepçenin kaldırılmasını istiyoruz.

YABANCI HEYETLER DE İZLEDİ

Duruşmayı, Mızraklı’nın eşi Zeynep Mızraklı, Aşağı Saksonya Mülteci Kurulu üyesi Doktor Gisela Penteker, Almaya Sol Parti Ortenau Kenti Yerel Meclis üyesi Lukas Maria Ossewald, Almanya Sosyal Demokrat Parti Milletvekili ve BM Mülteci Komisyonu Başkanı Bernhad Von Grünberg, Diyarbakır
Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, HDP milletvekilleri Musa Farisoğulları, Semra Güzel, Necdet İpekyüz, görevden alınan Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı Semire Nergiz ile çok sayıda kişi takip etti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır Tabip Odası, Fincancı için nöbet eylemi başlattı

Gazeteistasyon- Diyarbakır Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın hedef gösterilmesi ve tutuklanmasına tepki olarak …

Bir cevap yazın