Teşkilatın ilk reisi Askeri öldürüldü mü? / Necdet PEKMEZCİ

Rivayet ki; kahramanca olanı en çok bu coğrafyaya yakışıyor.

Mesela, Musa’nın asası varsa, Müslümanların da Allah’ın Aslanı Hazreti Alisi vardı…

Sonra sonra rivayetler, söylenceler değişti. Değişmeyen tek şey vardı, masumlar ve mazlumlar coğrafyasında barut, kan, katliam, savaş, acı ve gözyaşı…
İşte tam da böyle bir vakitte, netameli günlerde adı duyuldu Teşkilat-ı Mahsusa ve Reisi Süleyman Askeri’nin…

Teşkilat’ın İlk reisi sayıldı, öyle öğrenildi, öğretildi… Neyse uzatmayayım! 20 Ocak 1915’te Dicle boylarında İngilizlerle girilen bir çatışmada bacaklarından yaralandı Süleyman Askeri, ancak emrindeki kuvvetleri Kazım Karabekir Paşa’ya (ki o günlerde paşa değildi) devretmedi.

Hindistan fatihi olmak düşü vardı yüreğinde Süleyman Askeri beyin…

Küstü Kazım Karabekir, döndü geldi İstanbul’a.
Ve ardından Süleyman Askeri bey, yaralı haliyle terk etti hastaneyi… Çok değil üç ay sonra 13 Nisan 1915’te rivayete göre, Irak’ta Şuaybi’ye yakınlarında Bercesiye ormanlarının kıyısında İngilizlerin yoğun topçu ve makineli tüfek ateşi altında tutunamayan Osmanlı kuvvetlerinde firarlar artıyordu.
Süleyman Askeri, duruma müdahale ediyor, bağırıp çağırıyor, bozgunu önlemeye çalışıyor ve emrindeki İstanbul İtfaiye Alay kumandanı Ali bey ‘Kel Ali’ olarak bilinen ve çok sonraları İstiklal Mahkemelerinin ünlü Hakimi Ali Çetinkaya ile Mustafa Kemal Atatürk’ün Yaveri Rüsuhi bey (Savaşçı)nın da aralarında bulunduğu zabitlere ağır hakaretler ediyordu.

Bu hummalı ortamda Süleyman Askeri Bey, Bercesiye ormanına sığınıyor ve sonrasında malum intihar olayı yaşanıyordu.

Atatürk’e İzmir’de düzenlenen suikast olayına adı karışan Rize eski Mebusu Ziya Hurşit’in ağabeyi Ahmet Faik Günday, o meşum günde Bercesiye ormanlarında yaşananları şöyle anlatıyor:
“ Ali bey, emir zabitini Bercesiye ormanındaki Süleyman Askeri beyi çağırması için göndermiş. Emir zabiti Bercesiye ormanına giriyor, arkadan kumandanın arabası ormandan çıkıp ters istikamette gittiğini görünce, kendisini bulunduğu yere götürmek için süratle giden arabaya yetişiyor., fakat ne görsün. Kumandan ağzına bir revolver kurşunu sıkarak intihar etmiş. Araba ile cenazesini geri götürüyorlar ve Şuaybiye’de defnediyorlar.”

Gelelim, Askeri bey intihar mı etti, yoksa infaz mı edildi sorusuna…
Şüphe de burada başlıyor. Çünkü Ahmet Faik Günday, olayı Adil beyden dinlediğini yazarken, üstüne basa başa bu kişinin fedakar ,namuslu, afif(güzel ahlaklı) ve vatanperver olduğunu vurguluyor.
-Meraklısına not:
(Ahmet Faik Günday- İki devir-Bir İnsan)
Sayfa:97-98)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Beyoğlu: Seçim odaklı çalışmıyoruz

Gazeteistasyon- Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, seçim odaklı bir çalışmanın içerisinde olmadıklarını dile getirerek göreve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir