Mele Mustafa Barzani, Diyarbakır’da anıldı… Ramazan YAVUZ

 

Irak Kürdistan Demokrat Partisi’nin efsanevi lideri Mele Mustafa Barzani, ölümünün 41’nci yıl dönümünde Diyarbakır’da Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ile Kürdistan Özgürlük (PAK) tarafından düzenlenen bir panelde anıldı.
İran ve Irak’ta Kürtlerin özgürlüğü için mücadele eden Irak Kürdistan Demokrat Partisi’nin efsanevi lideri Mele Mustafa Barzani, ölümünün 41’nci yıl dönümünde Diyarbakır’da Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ile Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) tarafından düzenlenen bir panelle anıldı. Ticaret ve Sanayi Odası salonunda düzenlenen panele, Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkanı Mesud Tek, Kürdistan Özgürlük Partisi yöneticileri,  Hak ve Özgürlükler Partisi yöneticileri, Kürt siyasetçiler, yazarlar, KDP’ye yakın isimler ve vatandaşlar katıldı. Moderatörlüğünü Hanifi Turan’ın yaptığı ve büyük ilgi gören panele İsmail Beşikçi Vakfı Diyarbakır Şube Başkanı Seid Veroj ile araştırmacı yazar Kerem Serhatlı konuşmacı olarak katıldı. Panel’de Mele Mustafa Barzani’nin yaşamı, Kürt tarihindeki yeri, İran ve Irak’ta Kürtlerin özgürlüğü için verdiği mücadele dile getirilirken, Barzani ile ilgili belgesel film gösterildi, Kürtçe şiirler okundu.

MELE MUSTAFA BARZANİ YAŞAMI
1903 yılında Irak’ın Barzan bölgesinde doğan Mele Mustafa Barzani’nin yaşamı İran ve Irak’ta Kürtlerin özgürlüğe kavuşması için hep mücadelelerle geçti. 12 Yaşındayken ağabeyi Abdülselim idam edildi. Barzani, 1919 yılında İngilizlere karşı yürütülen isyana katıldıktan sonra  büyük kardeşi Şeyh Ahmet’in başlattığı ayaklanmada da yer aldı. Barzan aşiretinin liderliğini 1932 yılında üstlenen Barzani, 1943 yılında Bağdat yönetimine başkaldırdı. Ayaklanmanın bastırılması üzerine Barzani aşiretiyle birlikte İran’a geçip Kadı Muhammed başkanlığında kurulan Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yer aldı ve general rütbesiyle ordunun başına geçti.  SSCB’nin İran’dan çekilmesinden sonra İran güçleri Mahabad Cumhuriyeti’ne son verdi ve başkanı Kadı Muhammed ile onlarca Kürdü idam etti. Barzani ise, 500 silahlı adamıyla mücadelesine devam edebilmek SSCB’ye gitmek zorunda kaldı. Abdülkerim Kasım’ın 1958’de krallığa son veren darbesinden sonra KDP Lideri Mele Mustafa Barzani, Irak Kürdistan bölgesine geri döndü. Barzani, Bağdat’ın kendilerine verdiği sözleri yerine getirmemesi üzerine 1961’de ayaklandı. Irak’ta Özerk bir Kürdistan kurmayı hedefleyen Barzani, 1970’de Kürtlerin isteklerinin kabul edilmesi üzerine silahlı mücadeleye son verdi. Mele Mustafa Barzani, tedavi olmak için gittiği ABD’nin başkenti Washington’da 1979’da hayata gözlerini yumdu. Cenazesi ise doğduğu yer olan Barzan bölgesine getirilerek defnedildi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır Tabip Odası, Fincancı için nöbet eylemi başlattı

Gazeteistasyon- Diyarbakır Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın hedef gösterilmesi ve tutuklanmasına tepki olarak …

Bir cevap yazın