‘Amedspor sensin’, birlikte başaracağız!

Diyarbakır Ticaret Odası (DTSO), Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD), Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği (GÜNTİAD) ve Diyarbakır Barosu başta olmak üzere Diyarbakır’da bulunan STK ve DKÖ’lerin Amedspor’a destek amaçlı startı verilecek olan forma kampanyasına yönelik basın duyurusu yapılacaktır. DTSO, DİSİAD,GÜTİAD ve Diyarbakır Barosu ile TSK’ların yaptığı destek açıklaması şöyle:

TARİHİ GÖREV: Böylesi zor bir dönemde kentin Sivil Toplum Kuruluşları tarafından sahiplenilmesi çok anlamlı ve tarihi bir görevdir. Bizler kentteki STK’lar olarak Amedspor’un içinde bulunduğu zorlu süreçte desteğimizi açıktan ifade ediyor, kulübün yaşadığı tüm sorunlar karşısında dayanışma kararlılığımızın altını çiziyoruz.

SİSTEMATİK HUKUKSUZLUK: Diyarbakır ve Bölgenin göz bebeği olan Amedspor kulübüne yönelik sistematik hukuksuzluklar, verilen haksız cezalar maalesef spordaki rekabet duygusunu zedeleyen bir noktaya taşınmıştır.

SAYIYI UNUTTUK: Amedspor dünyada ve Türkiye’de eşi benzeri görülmeyen taraftar yasakları ile cezalandırılarak adeta eli kolu bağlı hale getirilmeye çalışıldı. Artık Amedspor’a verilen cezaların sayısını tutmakta zorlanır hale geldik. Amed Sportif Faaliyetler kulübü her hafta hakkaniyete, hukuka aykırı yeni bir yasak ile karşı karşıya bırakılırken, spor bileşenleri, taraftarlar, STK’lar bu haksız hukuksuz yaklaşımlara yüksek sesle tepkisini göstermeli, Amedspor’un yanında durarak kulübe desteğini ifade etmelidir.

RAFA KALDIRILIYOR: Amedspora’a deplasmanda verilen taraftar yasakları gösteriyor ki, spordaki rekabet, eşitlik ilkesi, Amedspor söz konusu olunca rafa kaldırılıyor. Bir takımın deplasmanda taraftarından yoksun bırakılmasının ne sporla ne sporun kardeşlik ilkesiyle ne de hukukla bağdaşır bir yanı yoktur. Amedspor’a verilen deplasman yasakları artık rutine bağlanır oldu. Kulüp en son 77’inci deplasman yasağını almıştı.

HAK MAHRUMİYETİ: Amedspor’a uygulanan seyirci yasakları sadece deplasmandan da ibaret değildir. Yine, Amedspor iç sahada da seyirci yasakları ile karı karşıya kalıyor. Kulübe, yöneticilerine verilen para cezaları, hak mahrumiyetleri vs. tüm bunların ne hakkaniyetle ne de gerçeklikle bir bağı bulunmamaktadır.

TARAFSIZLIĞI ZEDELEYEN: Amedspor’a yönelik baskıcı uygulamalara son dönemde maalesef hakemlerin de katıldığını üzülerek görüyoruz. Gümüşhane maçı, hakemlerin olumsuz ve taraflı yaklaşımına bir örnektir. Haksız yere gösterilen kartlar ve verilen penaltılar hakemlerin tarafsızlığını gölgeleyen yaklaşımlar olarak karşımıza çıktı.

GÖLGE DÜŞÜRDÜ: Amedspor’a karşı tahammül sınırlarını zorlayan yaklaşımlar saha içiyle de sınırlı kalmadı ve yedek kulübesinde bekleyen yardımcı antrenöre ve kulüp müdürüne de kırmızı kart gösterilebildi. Bütün bu yaklaşımlar hakemlerin tarafsızlığına ciddi şekilde gölge düşürmüştür.

REKORA KOŞUYOR: Amedspor’a kesilen para cezaları astronomik rakamlara ulaşırken, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Amedspor’a ceza üstüne ceza yağdırmada rekora koşuyor. PFDK, en son Gümüşhane spor maçı sonrası Disiplin Kurulu’na sevk edilen kulüp müdürü Eyyüp Turhan’a 5.750 TL para cezası ve 15 gün hak mahrumiyeti, antrenörümüz Süleyman Arpa’ya ise 3.000 TL para cezası ve 3 resmi maçtan hak mahrumiyeti cezası verdi.

SAHADA GÜZELDİR: Her şeye rağmen şunu ifade etmek isteriz ki, futbol, sahada güzeldir. Rekabet, eşitlik yeşil sahaların olmazsa olmazıdır. Dostluk, kardeşlik sporun ruhudur ve buna gölge düşürecek nitelikteki davranışların yeşil sahalardan uzak olmasını dileriz. Amedspor gerek Türkiye gerekse de bölgede spora önemli, güzel hizmetler veren bir kulübümüzdür. Amedspor’u yarına taşımak yaşatmak değerli ve anlamlı bir çabadır. Amedspora’a destek olma zamanıdır.

ZARAR VERİYOR: On binlerce taraftarın stadyumu doldurması demek, ulaşımdan ticarete, konaklamadan kentin tanıtımına her alanda ciddi bir kitle sirkülasyonu sağlıyor. Bir maçın seyircisiz oynanması kentin ticaretinin, ekonomisinin, tanıtımının sekteye uğraması anlamına geliyor. Yani, maç yasaklarıyla sadece Amedspor cezalandırılmıyor, bir bütün olarak kentin gelişim dinamikleri bundan büyük zarar görüyor.

DAYANIŞMA: Diyarbakır’daki Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve iş insanları olarak Amedspor’a destek olmak gerektiğinin altını çiziyor, tüm halkımızı, sporseverleri Amedsporla dayanışmaya çağırıyoruz. Tüm taraftarlarımız, iş insanlarımız, STK’lar Amedspor’a elinden gelen her türlü desteği sağlamalıdır.

BİRLİKTE BAŞARACAGIZ: Amedspor’u sahiplenilme duyarlılığı gösteren tüm STK’lara, iş insanlarına, taraftarlara sonsuz teşekkürlerimizi ifade ederiz. Gün her anlamda birlik olma, kenetlenme ve biz olma günüdür. . ‘Amedspor sensin’, birlikte başaracağız.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Gazeteistasyon / Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın …

Bir cevap yazın