Mehmetçik için olumlu gelişme…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz, “Biz dün Moskova’da varılan mutabakatın ve Soçi’ye ek protokolün Mehmetçiğimiz için son derece olumlu bir gelişme olduğu düşüncesindeyiz” dedi.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Çeviköz, Türkiye ile Rusya arasında Moskova’da imzalanan mutabakatı değerlendirdi. Çeviköz, “Türkiye bir kez daha Suriye Arap Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı, egemenliğini kabul etmiş olmaktadır. Bu sevindirici bir gelişmedir. Bu mutabakatın hazırlanmasında Rusya, Türkiye ile Suriye arasında ara buluculuk yapmış ve Suriye’nin de kabul edebileceği mutabakatı onlarla görüşerek Sayın Erdoğan’a da bu doğrultuda bilgi vererek sağlamıştır” diyen
Çeviköz, şunları söyledi:
“Türkiye’nin 17 Eylül 2018 tarihinde altına imza attığı Soçi Mutabakatı’ndan beri yerine getirmediği terör unsurlarının bölgeden temizlenmesi yükümlülüğünü daha sadakatle yerine getirmesi beklenir. Tüm tezahürleriyle terörizm ifadesinin altında Suriye Arap Cumhuriyeti tarafından bakıldığında önce Özgür Suriye Ordusu, Suriye Milli Ordusu diye adlandırdığımız gruplarda hem Suriye hem de Rusya tarafından birer terörist unsur ve terörizmin tezahürü olarak algılanıyor. Türkiye Cumhuriyeti Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu tür unsurlarla birlikte görüntü vermekten arındırılması çok büyük önem taşıyor.”
Moskova’da yapılan anlaşmada “ateşkes” ifadesinin olmadığını ifade eden Çeviköz, “2018 sonunda sağlanamayan madde, Soçi Mutabakatı’nda dün Moskova’da imzalanan ek protokolle garanti altına alınmış oluyor. Biz dün Moskova’da varılan mutabakatın ve Soçi’ye ek protokolün Mehmetçiğimiz için son derece olumlu bir gelişme olduğu düşüncesindeyiz.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yenilik Partisi Genel Başkanı Yılmaz bıçaklandı

Gazeteistasyon / Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz ofisinde bıçaklı saldırıya uğradı. 3 yerinden bıçaklanan …

Bir cevap yazın