Afganistan’da liderler toplantısına saldırı: 27 ölü

Afganistan’ın başkenti Kabil’de siyasi liderlerin de katıldığı anma törenine silahlı ve bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 27 kişi hayatını kaybetti. Taliban, saldırıdan sorumlu olmadığını duyurdu.

Başkent Kabil’in Musalla bölgesinde Hazaraların eski lideri Abdul Ali Mezari’nin ölüm yıl dönümü için düzenlenen anma töreninde, Yüksek Barış Şura Başkanı Kerim Halili’nin konuşması sırasında silahlı ve bombalı saldırıda bulunuldu.
Anma törenine düzenlenen saldırı, ABD ile Taliban arasında varılan çekilme anlaşmasından sonraki ilk büyük saldırı oldu. Saldırıda 27 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.
Hazara liderlerinden Muhammed Muhakkik’in de hazır bulunduğu törende saldırının ardından bölgede çatışmalar başladı.
Saldırının ardından Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, “insanlık karşıtı suç” ifadelerini kullandı.
Törende üst düzey siyasi lider Abdullah Abdullah’ın olduğunu açıklayan yetkililer, Abdullah’ın zarar görmediğini belirtti. Abdullah Abdullah’ın sözcüsü Fraidoon Kwazoon saldırıya ilişkin “Saldırı bir patlama ile başladı, görünüşe göre bölgeye bir roket indi. Abdullah ve diğer bazı politikacılar zarar görmeden saldırıdan kurtuldu. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasrat Rahimi, bölgeye özel polis güçlerinin gönderildiğini söyledi.
Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, saldırıya dahil olmadıklarını duyurdu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Esad: Türkiye’den laf değil, icraat bekliyoruz

Gazeteistasyon / Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. “Ankara …

Bir cevap yazın