İthal’i yerli’yi vurdu..

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yetişen yerli muz, bugünlerde piyasaya sürülen ithal muz nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor. İthal muzun piyasaya girmesiyle fiyatların düştüğünü belirten üretici ve tüccarlar, yerli muzun ithal muzdan çok daha sağlıklı ve lezzetli olduğunu belirterek Türk halkını yerli muz tüketmeleini istediler.

Muz sarartma deposu işletmecisi Hayrettin Akgül,yerli muzun Türkiye’ye yetecek kapasitede üretildiğini, üretimin her geçen gün arttığını, vatandaşın ithal muza yönelmesinin bir anlam veremediklerini söyledi.Yerli muzun, sağlık ve lezzet yönünden ithal muzdan kat kat üstün olduğunu ifade eden Akgül, “Bugünlerde ithal muzun piyasaya girişi yerli muzu bayağı etkiledi. Türkiye’nin malı Türkiye’ye yetecek kapasitede, bunlara da gerek yok. Bu konudan hem üretici hem depocu sıkıntıda. Muzlarımız göz önünde. İthal muzla yarışacak kapasitedeyiz ama raf ömrü uzun diye ithal muzuna yöneliyorlar. Ne yazık ki ithal muzun lezzetinin bizim yerli muzun lezzetine yetişme şansı yok. İllaki marketlerde raf ömrü uzun diye ithal muza talep oluyor. Halkımızın bu konuda bilinçlenmesi lazım. Markete vardığında bizim insanımız, muzu çillenmiş görünce ‘iyi değil’ diyerek almıyor. Halbuki yerli muzun tadı zaten o zaman ortaya çıkıyor. Bunları bilmeleri lazım” dedi.

İthal muzun piyasaya girmesiyle fiyatların düşüşe geçtiğini belirten Akgül, “Muzun fiyatı şu an tarlada 5.5-6 lira civarında. Bunun zaten bize 70-80 kuruş masrafı var. Bağdan bahçeden kesip gelmesi, mazotu işçisi, yemesi, içmesi 70-80 kuruş. Biz bunu üreticiden 5-6 TL’ye alıp depoya getiriyoruz. Bizim de bunun üzerine en az bir lira yazmamız lazım ki para kazanalım ama ne yazık ki şu günlerde o da olmuyor” diye konuştu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TBMM’de kürtçe konuşmaya engel!

Gazeteistasyon / TBMM Genel Kurul’da söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, …

Bir cevap yazın