AB İçişleri Bakanları: Türkiye’nin göçmen baskısını reddediyoruz

AB İçişleri Bakanları göçmenlerin geçişine izin vermesinin ardından Türkiye’ye yönelik açıklamalarının tonunu yükseltti ve Türkiye’nin siyasi amaçlar için göçmen baskısı kurmasını kesin dille reddettiklerini açıkladı.

Yunan sınırında yaşanan durum üzerine olağanüstü toplanan AB İçişleri bakanları, Almanya’nın uyarısı üzerine “şantajı kınama” bildirisini değiştirerek, “reddediyor” ifadesini içeren bir bildiri yayınladı. Toplantıya katılan Yunanlı bakanlar ise, Yunan polisinin göçmenlere silah sıktığını gösteren videoları yalanladı.

Türkiye’nin sınırları açması üzerine Yunan sınırlarına dayanan binlerce göçmenin yarattığı kriz üzerine olağanüstü gündemle acil toplanan AB İçişleri Bakanları, 3 Yunan bakanın da katıldığı toplantıda, AB olarak alınması gereken önlemleri tartıştı.

Toplantı çağrısını yapan Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, “İçeride kararlı bir tutum sergileme, AB ve Türkiye arasında 2016 yılında imzalanan anlaşmaya sadık kalınması çağrısı yapmak istiyorum” dedi. Toplantıda bakanlar çoğunlukla Türkiye’nin göçmenleri AB’ye karşı bir şantaj olarak kullanmasının “kınaması” kararı alınmasını önerdi. Ancak, Avrupa’da en büyük Türk topluluğuna ev sahipliği yapan Almanya’nın buna karşı çıkması üzerene “kınama” ifadesi açıklamada yer almadı.

“Türkiye bir düşman değil”

Toplantıda söz alan AB İçişleri Komiseri Ylva Johansson, “Türkiye’nin bir düşman” olmadığını hatırlatarak, Türkiye hakkında daha sert adım atılmaması gerektiği uyarısında bulundu.
Görüşmelerin ardından yayınlanan ortak bildiride, başlangıçta seçilen ve Türkiye’yi “kınayan” formül terkedilerek, “Ankara’nın siyasi amaçlar için göçmenlerin kullanılmasını kesin bir dille reddeder” ifadesinin yer alması kararlaştırıldı.

Yunanistan’daki durumu anlatmak üzere gelen 3 Yunan bakan, AB İçişleri Bakanları Konseyi’ne bilgi verdi. Le Monde gazetesinde yer alan habere göre, Yunan Göç Bakanı Georgios Koumoutsakos, “Ankara’yı, Türkiye olduğu için değil, umutsuz insanları alaycı bir şekilde sömürdüğü için suçluyoruz” ifadelerini kullandı. Toplantıda, Türk yetkililerin göçmenleri bilerek sınıra sürdüğü ve desteklediğini gösteren videolar yayınlayan Yunan bakanlar, Türkiye’nin uzun süredir bunu planladığını iddia ettiler.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yenilik Partisi Genel Başkanı Yılmaz bıçaklandı

Gazeteistasyon / Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz ofisinde bıçaklı saldırıya uğradı. 3 yerinden bıçaklanan …

Bir cevap yazın