Sürü psikolojisi!

Yayılan koronavirüsü insanların psikolojisini de ciddi şekilde etkiliyor. Avusturalya da sürü  psikolojisiyle hareket eden vatandaşlar, mareketlere akın ederek tuvalet kağıdı stokladılar.

Avustralya’da 42 kişide korona virüsü görülmesi ve bir kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybetmesi üzerine paniğe kapılan halk, önlemleri arttırdı. Sydney kentinde süpermarket rafları, gıda ve temizlik malzemesi stoku yapmak isteyen müşteriler tarafından dakikalar içinde boşaltıldı.
Marketlere akın eden Avustralyalıların tuvalet kağıdı raflarını boşaltması ise virüse karşı alınan önlemlerin en ilginci oldu. Son 48 saat içinde satışlar zirve yaparken, bazı halka açık tuvaletlerde ise tuvalet kağıtlarının çalındığı bildirildi.
Satışların patlaması üzerine yetkililer halkı panikle satın almayı durdurmaya çağırdı.
Avustralya Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı Dr. Brendan Murphy konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tuvalet kağıtlarının alınmasının şu anda yapılacak mantıklı bir şey olmadığı konusunda insanları ikna etmeye çalışıyoruz” dedi.

Tüketici uzmanı Dr. Rohan Miller ise bu durumun hayatı kolaylaştıran yaşam tarzının görüldüğü kent toplumunun bir yansıması olduğunu ifade ediyor. Miller, “Kıtlık ve yetersizliğe alışık değiliz. İstediğimiz zaman istediğimizi seçip almaya alışkınız. Tuvalet kağıdı almaya koşuşturmak bu durumu sürdürmek için sadece bir sürü psikolojisi” diye konuştu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet’ten 6 yaşında çocuğa nikâh kıyılması hakkında açıklama

Gazeteistasyon / Diyanet’ten Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı hakkında açıklama geldi”İslam’a göre bireylerin rüşt yaşına gelmeden …

Bir cevap yazın