Eski vekil ve Baro başkanına 7 yıl 6 ay hapis

Diyarbakır Barosu eski Başkanı Fethi Gümüş ve HDP eski Hakkari Milletvekili Esat Canan hakkında ‘Örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla açılan davalarda 7 yıl 6’şar ay hapis cezası verildi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasına girip çıktıkları, toplantı ve kongrelerine katıldıkları gerekçesiyle Diyarbakır Barosu eski Başkanı Fethi Gümüş ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Hakkari Milletvekili Esat Canan hakkında açılan davaların karar duruşmaları görüldü. “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan dava duruşmaları, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

15 yıl ceza istendi

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, ilk olarak Gümüş hakkında açılan dava duruşması görüldü. Gümüş ve avukatları Mehmet Emin Aktar, Cihan Aydın, Ahmet Özmen ve Sidar Gümüş’ün duruşmada hazır bulundu. İddia makamı, esas hakkındaki mütalaasını sundu. İddia makamı, DTK’nin, KCK yapılanmasının çatı örgütü ve sözde en üst karar alma yetkisi bulunan bir üst meclis yapılanması olduğunu ileri sürerek, Gümüş hakkında TCK 314/2 maddesi ve TMK’nin 5’inci maddesi gereğince 15 yıla hapis cezası verilmesini talep etti. Mütalaanın ardından Gümüş ve avukatları 6 başlıkta tevsi tahkikat talep etti. Mahkeme, talepleri dosyaya yenilik katmayacağı gerekçesiyle reddedildi.

‘Şüpheli olmadığım halde telefonlarım dinlenmiş’

Duruşmada söz alan Gümüş, tevsi tahkikat taleplerinin reddedilmesine tepki gösterdi. “Burada beni yargılayan siz değil, polisin fezlekedeki değerlendirmesidir” diyen Gümüş, şu savunmada bulundu: “Usul yönünden eksik bir yargılama yapılıyor. 2008-2012 tarihleri arası suçlamalar var. Ben o dönem Demokratik Toplum Partisi (DTP) üyesiydim. Deliller usule aykırı toplanmış. Şüpheli olmadığım halde telefonlarım dinlenmiş. Dosyada parti faaliyetlerime dair hiçbir faaliyete yer verilmemiş. Polis değerlendirmesini kapatın dosyada başka bir şey kalmaz. Dosyada başka hiçbir yerde legal illegal örgüt ismi geçmez. DTK önünde çekilen fotoğraflarımı inkar etmiyorum. En baştan oraya neden gittiğimi açıkladım. Fotoğrafların çekildiği tarihle DTK toplantılarının tarihleri dosyada mevcut kıyaslayın. Tek bir fotoğraf bir toplantı tarihiyle uyuşmuyor. Ancak DTK’nin tüm toplantılarına katıldığım söyleniyor. Polis mahkemeyi yanıltıyor. DTK’nin hiçbir listesinde ismim yok. Hiçbir örgütle bağım yok. Örgüt üyesi olarak yargılanmam adaletli değil. Parti başkanının toplantılarda aldığı not ele geçiriliyor. Polis bu notları KCK kararları olarak fezlekeye koyuyor. Notta yer alan bilgilerin hepsi parti çalışmaları. Cemaat polislerinin topladığı delillerle yaklaşık 400 dava açıldı. Cemaat polislerinin hazırladığı delillerle yargılanıyoruz. Adil bir karar ortaya konulsun.”

7 yıl 6 ay hapis cezası

Verilen aranın ardından mahkeme, suçun alt sınırından uzaklaşarak Gümüş’e “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Canan’a da hapis cezası

Gümüş’ün duruşmasının ardından HDP eski Milletvekili Esad Canan’ın duruşması görüldü. İddia makamı ceza istedi. Savunmaların ardından mahkeme, Canan’a “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet’ten 6 yaşında çocuğa nikâh kıyılması hakkında açıklama

Gazeteistasyon / Diyanet’ten Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı hakkında açıklama geldi”İslam’a göre bireylerin rüşt yaşına gelmeden …

Bir cevap yazın