“Babacan görücüye çıktı”

Parti kurdu kuracak tartışmaları sürerken, Ali Babacan, ‘görücüye’ çıktı. Ankara’da öğrencilerle biraraya gelen Babacan, isim vermeden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ a yönelik “83 milyonluk Türkiye’nin bir kişinin çevresindekiler ve ailenin kararlarıyla yönetildiğini” savundu. Babacan, şu mesajları verdi:

KABİNE: Sizlerin arasından inanın 15-20 kişilik bir kabine kursak Türkiye çok daha iyi yönetilir.

KÜRT SORUNU: Kürt Diplomasiyi iyi işletemiyorsanız, siyasi diyalog iyi kuramıyorsanız, ilgili ülkelerle ve bölge bölge değişmekle beraber özellikle Suriye, Irak, sosyopolitik enstrümanları iyi kullanamıyorsanız, terörle mücadelede başarılı olmak mümkün değil.

İlK İSTİFAM:2009-2010’dan itibaren ilk sinyaller gelmeye başladı, sorun sinyalleri. Yani ikinci 2007 seçimiyle beraber problem sinyalleri gelmeye başladı. Hatta benim ilk istifa mektubum Mart 2009 tarihlidir.

TEK KİŞİ: 83 milyonluk bir ülkenin tek bir noktadan tek bir merciden ayaküstü alınan kararlarla yönetilmesi mümkün değil.
KORKU: Özgürlükle ilgili sorunlar çoğaldı, bakın siz kaç kişi işaret etti: ‘Sosyal medya paylaşımı yapmaktan korkuyoruz, like’lamaktan bile korkuyoruz bazı paylaşımları’.

ÖZGÜRLÜK: Sorunları bana göre sıralasanız ben bir numaraya özgürlük sorununu koyarım. Özellikle ifade özgürlüğü.

KOVDURMA: Eğer problem vardır diye yazan köşe yazarını işten kovdurtuyorsanız, şuradan sıkıntı var diye STK büyük fırçalar yiyorsa “sen nasıl böyle konuşuyorsun milletin moralini böyle bozarsın” diye, yani sorunları paylaşamıyorsa ülke zaten çözüm aşamasına geçemiyorsunuz.

YENİ VİZYON:Geleceğin Türkiye’sini dikkate alarak yeniden, sıfırdan bir vizyonla ortaya çıkacağız.

ÖYLE BİR PARTİ: Eğer biz görseydik ki, şöyle bir siyasi parti var ve bunlar çözebilirler bu sorunu, diye inansaydık giderdik seve seve bu arkadaşlara yardımcı olurduk.

SIYRILAMAYIZ: AK Parti içinde yıllarca kalan insanlar olarak, o dönemin sorumluluğunu inkar etmemiz, sıyrılıp çıkmamız mümkün değil. Kuşkusuz geçmişle ilgili olanlarda az ya da çok sorumluluğumuz mutlaka vardır.

DÜŞÜNCEM: Benim düşüncem bir devlet başkanı, bir hükumet başkanı tüm vatandaşların devlet başkanıdır. Sadece kendisi gibi düşünenlerin değil. Dolayısıyla bu ümmet bakışını o açıdan ben açıkçası sıkıntılı görüyorum.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır Tabip Odası, Fincancı için nöbet eylemi başlattı

Gazeteistasyon- Diyarbakır Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın hedef gösterilmesi ve tutuklanmasına tepki olarak …

Bir cevap yazın