Günlerdir yer altında direnişteler

Çanakkale’nin Yenice ilçesindeki Yıldızlar Holdinge Nesko Bakır Madeninde işten atılan işçilerin işe geri alınması, ücretlerinin düzenli ödenmesi ve üyesi oldukları DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen’in tanınması için madene kapanan işçilerin yakınları da yer üstünde bekliyor.

Edremit Demokrasi Platformu bileşeni siyasi parti, dernek ve sendikalar maden işçileri ve aileleriyle dayanışmak için maden alanına gitti. Dayanışma için gelenleri dışarıda bulunan işçiler, işçi aileleri ve Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün karşıladı. İşçi aileleri, siyasi partiler ve sendika temsilcilerinden oluşan bir heyet Nesko genel müdürü ile görüştü. İşçilerin eşleri haklarını alana kadar direneceklerini ifade ederek, “Gerekirse eşlerimiz maden içinde, biz madenin önünde öleceğiz ama haklarımızı sonuna kadar alacağız” dedi.

Nesko genel müdürü ise işçilerin ücretlerinin bir kısmının ödendiğini, kalanının pazartesi günü ödeneceğini söyledi. Madenin kapatılacağını söyleyen müdür, “İşçilerin kıdem tazminatları prosedürler gereği belki takside bağlanarak ödenebilecek ama işçilerin madenden çıkarak direnişlerini yukarıda yapmaları gerekir” dedi. İşçi eşleri ise söylenenlere inanmadıklarını ifade etti.

Görüşmeden sonrası açıklama yapan Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, “Direnişi işçiler başlattı, yine işçilerin kararı ile bitebilir. Ama tüm haklarımızı sonuna kadar alacağız” dedi. Görgün bugün DİSK Genel Başkan ve yöneticilerinin katılımıyla daha güçlü bir eylem yapacaklarını dile getirdi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Saray, Kraliçe 2. Elizabeth’in mezarından ilk fotoğrafı paylaştı

Gazeteistasyon / Buckingham Sarayı, 19 Eylül’de yapılan cenaze töreniyle Windsor Kalesi’ndeki St George Şapeli’ne defnedilen …

Bir cevap yazın