Bağımlılar mesken tuttu…

Sivas’ta Akdeğirmeni Mahallesi’nde bulunan 116 yıllık tarihi Şirinoğlu Hamamı,bakımsızlık yüzünden madde bağımlılarına mesken oldu. 20 yıl öncesine kadar hizmet veren hamam, 20 yıl önce kapısına kilit vurulup kendi haline bırakıldı. Hamam, içerisinde barınan madde bağımlıları ve yıkılmak üzere olan bölümleri nedeniyle tehlike saçıyor.

1990 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tarihi yapı olarak tescillenen yapı, aynı yıl Avrupa Konseyi tarafından da Doğan ve Kültürel Varlıkları Koruma Envanteri’ne alındı. Bir zamanlar Sivas’ın en büyük hamamlarından birisi olan Şirinoğlu Hamamı’nın içi günümüzde madde bağımlılarından kalan uyuşturucu ve uyarıcı madde poşetleri ile dolu. Mahalle sakinleri, mahalle için tehdit oluşturmaya başlayan hamamın restore edilerek sosyal amaçlı kullanıma açılmasını istiyor.
Akdeğirmen Mahallesi Muhtarı Hikmet Coşkun, “Burası 1904 yılında yapılan çok eski bir hamam. Osmanlı eseri bir hamam, tarihçesinde öyle yazıyor. Aşağı yukarı 20 yılı aşkın süredir bu vaziyette duruyor. İçler acısı tabii işte gördüğümüz gibi çok güzel bir tarihi eser bırakmışlar ama sahip çıkamadık. Genellikle geceleri gelip gündüz gidiyorlar. Yerlerde gördüğümüz gibi bali kutuları ile dolu. Poşetler içerisinde duruyor” dedi.
Mahalle sakinlerinden Mustafa Mercan ise, binanın gece madde bağımlıları tarafından, gündüz ise uygunsuz davranışlarda bulunan gençler tarafından kullanıldığını ifade ederek, “Burayı en son kullanan kişiyle görüştüm. Yaklaşık 30 senedir kullanılmaz durumda olduğu söyleniyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet, ‘9 yaşındaki kız çocuk evlenebilir’ iddialarını yalanladı

Gazeteistasyon / Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt ve bazı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir