Ünlü yönetmen Polanski, ödül alınca protesto edildi

Fransa’nın Oscarı olarak bilinen Cesar Ödülleri başkent Paris’te düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törene tecavüzle suçlanan Polonya asıllı Fransız yönetmen Roman Polanski’nin ödüle layık görülmesi ve sonrasında yaşanan protestolar damgasını vurdu.

Bu sene 45’incisi gerçekleştirilen Cesar Ödülleri’nde Fransız yönetmen Ladj Ly’in yönettiği “Les Miserables”, “En iyi film ve En iyi montaj” ödüllerine layık görüldü.
Bu filmde rol alan Alexis Manenti’ye de en iyi umut veren erkek oyuncu ödülü verildi.

Tacizle suçlanan Polanski’ye en iyi yönetmen ödülü

13 yaşında bir kıza tecavüz etmekle suçlanan ve aylardır eleştiri oklarının hedefi olan sinemacı Roman Polanski “An Officer And A Spy” filmiyle en iyi yönetmen ödülünü aldı. Bu film aynı zamanda “En iyi uyarlama senaryo ödülü” de kazandı.
Daha önce “linç girişiminden korktuğu için” törene gelmeyeceğini açıklayan Polanski, ödülü almak için sahneye çıktığında birçok sanatçı ve davetli salonu terk ederek tepkilerini gösterdi. Ödül töreninin yapıldığı binanın önünde de yüzlerce kişi Polanski’yi protesto ederek tepkilerini göstermişti.
Törende “En iyi erkek oyuncu” ödülü ise “Roubaix, une lumiere d’Arnaud Desplechin” filminde rol alan Roschdy Zem’e verildi. Anais Demoustier de “Alice et le Maire” filminde gösterdiği performansla en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.

En iyi yaancı film ödülü Parasite’ye

Nicolas Bedos’un yönettiği “La Belle epoque” en iyi senaryo ödülüne layık görüldü.
Oscar alan Güney Kore yapımı “Parasite” Cesar Ödüllerini de boş geçmedi
En iyi yabancı film ödülü ise Güney Koreli yönetmen Bong Joon-Ho’nun “Parasite” adlı yapıtına verildi.
Mounia Meddour’un yönettiği “Papicha” filminde gösterdiği performansla Lyna Khoudri en iyi umut veren kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.
En iyi animasyon filmi ödülü Jeremy Clapin’in “J’ai perdu mon corps”, en iyi kısa film ödülü Lauriane Escaffre ve Yvonnick Muller’in “Pile Poil” ve en iyi belgesel film ödülü Yolande Zauberman’ın “M” yapıtlarına gitti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TGC: RTÜK iktidar adına ceza dağıtma görevinden vazgeçmeli

Gazeteistasyon- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, RTÜK’ün asıl görevini unutup iktidara yakın olmayan TV kanallarını düzenli olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir