TTB: Öksüren, hapşıran kişilerden 1 metre uzak durun!

 

Türk Tabipler Birliği (TBB) Covid-19 İzleme Grubu, Türkiye’de koronavirüsün son durumuna ilişkin basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamada, sınır komşularının tümünde görülen bu virüs nedeniyel Türkiye’yi de risk altında bıraktığı belirtildi. TBB, virüse karşı tedbirlerden birinin öksüren, aksıran ve hapşıran kişilerden 1 metre uzak durulması gerektiğini açıkladı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi ve TTB Covid-19 İzleme Grubu’nun düzenlediği “Koronavirüs – Türkiye’de Son Durum” başlıklı basın toplantısı, TTB’de gerçekleştirildi.
Toplantıya, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Ayfer Horasan, TTB Covid-19 İzleme Grubu Üyeleri Prof. Dr. Özlem Azap (KLİMİK) Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz (TTB Halk Sağlığı Kolu) ve Prof. Dr. Sarp Üner (HASUDER) katıldılar. Açıklamayı TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman okudu.

Adıyaman, virüsün hızlı yayılımı ve Türkiye’ye sınır komşusu olan tüm ülkelerde görülmüş olmasının Türkiye’yi de risk altında bıraktığını belirterek, salgına hazırlıklı olmak için kamucu bir sağlık sistemi ile modern tıbbın, aklın ve bilimin rehberliğinde yürütülen etkin bir salgın yönetiminin öncelikli olması gerektiğini söyledi.

Panik ortamı oluşturulmamalı, süreç şeffaf yürütülmeli

Sağlık çalışanlarına güven duygusunun korunması ve toplumda panik ortamının oluşturulmaması gerektiğini belirten Adıyaman, sürecin şeffaf şekilde işletilmesine ihtiyaç bulunduğunun altını çizdi. Adıyaman, “Bu güven duygusunun zedelemesine yol açan ve son yıllarda ülkemizde yaygınlaşan popülist, yer yer şarlatanlığa varan, tıbbın gri alanlarını komplo teorileri ile kişisel çıkar mekanizmasına dönüştüren kişi ve kurumlara karşı tavizsiz bir tutum takınılmalıdır. Kimisi akademik titre de sahip kişilerin sürece verebilecekleri zararın katlanarak büyüyeceğinin bilinmesi gerekir” diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının eksiklikler giderilmeli

Toplumun bütün kesimlerinin aklın ve bilimin gerektirdiği tedbirlerin alınması konusunda aydınlatılmasının, uygun koruma ve tedavi süreçlerinin ülkemizde yaşayan herkes için ayrımsız ve eşit bir biçimde hayata geçirilmesinin önemine değinen Sinan Adıyaman, “Hastalık ile ilgili en önemli risk grupları arasında yer alan sağlık çalışanları için koruyucu ekipmanlarının sağlanması konusunda herhangi bir aksaklık ve eksikliğin yaşanmamasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

TTB üzerine düşeni yapmaya hazır

“Artık kapımızda olan COVID-19 salgınına karşı hem sağlık sistemimizin yanıt verme kapasitesini yükseltmek hem de yurttaşlarımızın alabileceği kişisel önlemlerle ilgili farkındalıklarını arttırmak için TTB üzerine düşeni yapmaya hazırdır” diye konuşan Adıyaman, yurttaşları da panik yapmadan kişisel önlemlerini almaları ve bu konuda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile “TTB Yeni Koronavirüs Hastalığı İzleme Grubu”nun önerilerini yakından izlemeleri ve doğrulanmamış haber kaynaklarına itibar etmemeleri çağrısında bulundu.

Temel korunma önlemleri neler?

Açıklamada, korunma açısından bazı önemli noktaların altı şöyle çizildi:

* Hastalık, hasta kişilerin öksürmesi, aksırması ve hapşırması sonrası saçılan damlacıkların yoluyla sağlam kişilere bulaşmaktadır. Bu damlacıkların etrafa saçılması önlemeye çalışılmalıdır.
* Genel bir önlem olarak kalabalık ortamlara girilmemeli, öksüren, aksıran ve hapşıran kişilerden en az 1 metre uzakta durulmalıdır.
* Korunmada en etkin yöntem diğer birçok hastalıktan korunmada olduğu gibi el temizliğidir. Ellerin temiz olması, sadece Koronovirüsten değil, diğer tüm solunum yollarında hastalık yapan virüslerden korunmayı sağlar. Bu amaçla el temizliğine dikkat edilmesi, temiz olmayan ellerin göz, ağız ve buruna götürülmemesi çok önemlidir.
* El temizliğinin sağlanabilmesi için eller sık sık, parmak aralarını, el sırtını, tırnakları ve başparmağı da içerecek şekilde sabunlayarak en az 20 saniye süreyle yıkanmalıdır.
* Maske kullanımı genel olarak öksürüğü olan kişiler için önerilmektedir. Bu anlamda sağlam bireylerin maske takmasına gerek yoktur. Maske kullanımı el temizliği ile birlikte yapılmadığında koruma sağlamamaktadır.
* Sağlık çalışanları ve hasta kişilere bakan aile bireyleri ya da görevliler mutlaka maske kullanmalıdır.
* Yeni Koronavirüs hastalığının görüldüğü ülkelere ve bölgelere seyahat edenler ya da bu bölgelerden gelen kişilerle temas edenler ateş, öksürük, nefes darlığı yakınmaları olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu, Kapatılan şehir üniversitelerinin mağduriyeti sürüyor

Gazeteistasyon- DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasının yıl dönümünde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir