Dünya basını İdlib saldırısını nasıl gördü?

 

İdlib’de yaşanan hava saldırısında resmi rakamlara 33 askerin yaşamını yitirmesi dünya basınında da yankı buldu. Konuyu ana gündemlerine taşıyan dünya basınından bazı özetler şöyle:

Deutsche Welle:

Alman Deutsche Welle de İdlib’deki saldırıya ilişkin gelişmeleri okuyucularına canlı olarak aktardı.
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın bölgede yaşananlar nedeniyle Suriye ve Rusya’yı suçladığını yazan DW, 33 Türk askerinin yaşamını yitirmesi sonrası haberinde şu tespiti yaptı:
“​Türkiye, NATO’nun 5. maddesini işletme hakkına sahip. Ancak böyle bir kontekste bu maddenin işletilmesine onay verilir mi bilinmiyor. Daha önce sadece bir kez bu madde işletildi o da ABD’nin talebiyle Afganistan’da​.​”

Guardian: Hayatını kaybeden asker sayısı 22 ila 70 arasında

Ankara’nın Suriye’de en zor günlerinden birini yaşadığını yazan ​Birleşik Krallık’tan Guardian gazetesi haberinde “Hayatını kaybeden Türk askerinin sayısının 22 ila 70 arasında değiştiğine dair haberler geliyor”​ ifadesini kullandı.​
Gazete Ankara ve Moskova’nın enerji ve savunma alanında bağları olsa da ilişkilerinin Suriye nedeniyle testten geçtiğine vurgu yaptı.

El Cezire:

El Cezire televizyonu, saldırının bölgedeki gerilimi daha da artıracağı ve yeni bir insani kriz dalgasını tetikleyebileceği​ yorumu yaptı.

New York Times:

​ABD merkeli New York Times​ gazetesi ise son saldırının Suriye’deki savaşın seyrini değiştirebileceğine işaret ederek şunları yazdı: “Türk yetkililer saldırının Suriye hükümetine bağlı birlikler tarafından gerçekleştiğini söyledi, ama son haftalarda bölgede hava saldırıları düzenleyen taraf Rus savaş uçaklarıydı.”
Gazete Türkiye’nin ABD veya NATO desteği olmadan Türkiye’nin Suriye’ye müdahalede bulunmasının muhalefet tarafından sorgulandığından da bahsetti.

Le Monde:

​Fransız ​Le Monde​,​ ​b​ombardımanlar​ın​ Ankara ile Moskova’nı​n arasını​ açma riski doğur​duğunu belirtip “Son haftalarda rejim ve müttefiki Rusya, Türkiye sınırındaki birçok bölgenin kontrolünü ele geçirdi”​ tespiti yaptı.​

Financial Times:

​Financial Times gazetesi​, “Son bir ay içinde Türkiye’de hayatını kaybeden asker sayısı 43” diye yazıp DW gibi NATO ve 5. maddeye dikkat çekerek şunlara yer verdi:
“Bu saldırıyla, İdlib’deki insani krizi ve mülteci akınını önlemeye çalışan Türkiye, Nato üyesi müttefiklerinden destek çağrısını yineleyecektir. Şimdiye kadar hiçbir Nato üyesi 5. Maddenin resmi olarak devreye girmesi için görüşmelerde bulunmadı.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır Tabip Odası, Fincancı için nöbet eylemi başlattı

Gazeteistasyon- Diyarbakır Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın hedef gösterilmesi ve tutuklanmasına tepki olarak …

Bir cevap yazın