“Ciddi korku duyuyorum…”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’de tırmanışa geçen gerilimden ciddi korku duyduğunu söyledi.
“Suriye’de süren çatışmalar boyunca bu en endişe verici anlardan biri. Acil bir eylem olmazsa, saat başı daha fazla tırmanma riski var” diyerek, kaygılarını dile getiren Guterres,
çatışmalarda en büyük bedeli sivillerin ödediğine söyledi.
“Son 3 ay içinde yaklaşık 1 milyon kişi evlerinden kaçtı” Guterres, şunları söyledi: “Okullara ve tıbbi tesislere hava saldırıları devam etti. Yerlerinden edilmiş ailelerin sığınak aradığı kamplar ve diğer yerler, bombardımana uğradı. Çatışma alanları genişleyip ilerledikçe daha yoğun nüfuslu bölgelere ulaşıldı.”
Durum tamamen kontrolden çıkmadan acil olarak ateşkes ilan edilmesi gerektiğine vurgulayan Guterres, “İlgili kişilerle olan tüm temaslarımda, tek basit bir mesajım oldu; gerginlikten geri adım atın” dedi. Guterres, Suriye’de 10. yılına girecek çatışmaların yıkım ve sefaletten başka bir şey getirmediğini, tek çözümün diplomasiye şans verilerek BM yoluyla siyasi sürece devam edilmesi olduğunu vurguladı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yenilik Partisi Genel Başkanı Yılmaz bıçaklandı

Gazeteistasyon / Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz ofisinde bıçaklı saldırıya uğradı. 3 yerinden bıçaklanan …

Bir cevap yazın