Sur’un uydudan son 5 yılı.. Ramazan YAVUZ (ÖZEL)..

Diyarbakır’ın tarihi ilçesi Sur’da son 5 yılda yaşananlar Google Earth’ın uydudan çektiği fotoğraflara da yansıdı. Google Earth’ın uydudan çektiği fotoğraflarda 2015 yılında Sur’daki mahallelerin labirent gibi sokakları, ev ve iş yerleri görülürken, 2019 yılı sonunda çekilen fotoğrafta ise söz konusu ev ve iş yerlerinin yerinde yeller esiyor. Sur’da girişlerine izin verilmeyen 6 mahalle’deki ev ve iş yerlerinin 2016 yılında kısmen, 2017 yılında yarı yarıya, 2018 yılında ise büyük bölümünün yıkıldığı görülüyor. Fotoğraflarda yıkım işleminin ağırlıklı olarak 2016 ile 2018 yılında gerçekleştirildiği görülüyor.

TAHİR ELÇİ ÖLDÜRÜLDÜ
Diyarbakır’ın 22 medeniyete ev sahipliği yapmış olan ve çevresi 5,5 kilometre uzunluğunda 82 burçtan oluşan kuş bakışı kalkan balığı şeklindeki Sur’la çevrili olan tarihi Sur ilçesi 2015 yılı ve sonrasında büyük bir değişime sahne oldu. Sur’un Cevatpaşa, Savaş, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz mahallelerinde 2015 yılında barikatlar kurulup, hendekler kazıldı. Tarihi Sur’un sembollerinden biri olan tarihi Dört Ayaklı Minare’nin ayaklarının tahrip olması nedeniyle Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, bu duruma tepki göstermek için 28 Kasım 2015 tarihinde bir grup Avukat ile birlikte Dört Ayaklı minare önünde basın açıklaması yaptıktan sonra öldürüldü.

OPERASYONLAR BAŞLADI
Tahir Elçi’nin öldürülmesinden sonra hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması için devlet harekete geçerek operasyonların startını 2 Aralık 2015 tarihinde verdi. 2 Aralık’ta söz konusu 6 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edilip, 6 mahallenin bütün giriş ve çıkışlarına zırhlılar yerleştirildi ve operasyona başlandı. 6 Mahallenin bir çok noktasında şiddetli çatışmalar devam ederken, 11 Aralık 2015 tarihinde vatandaşların evlerini terk edebilmeleri için operasyonlara bir günlüğüne ara verildi. Binlerce vatandaş çoluk çocuk eşyalarını alamadan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Vatandaşların bir bölümü kiralanan otellere yerleştirilirken, bazısı ise yakınlarının yanına yerleşti veya ev kiraladı. Evlerini terk etmek zorunda kalan ailelere ayda biner lira kira yardımı yapıldı. Sur’un 6 mahallesinde 2 Aralık 2016 akşamı tekrar başlayan operasyonlar 9 Mart 2016 tarihinde sona erdi. Yaklaşık 3,5 süren operasyonlardan sonra ise, yaşanan çatışmalardan dolayı Sur’da oluşan tahribat gün yüzüne çıktı. 6 mahallede yaşayanlar Sur Kaymakamlığı’ndan izin aldıktan sonra polisler ve bilirkişiler eşliğinde evlerine giderek sağlam kalmış bazı eşyalarını alırken, mağdurların büyük bölümüne ise eşyaları tahrip olduğu için devlet tarafından değişik rakamlarda paralar ödendi.

6 MAHALLE KAMULAŞTIRILIP YIKILDI
Sur ilçesinde çatışmalar nedeniyle tahrip olan ev ve iş yerleri 21 Mart 2016 tarihin de Bakanlar Kurulu kararıyla acele kamulaştırıldı. Kamulaştırılan 6 bin 300 parsel üzerindeki bulunan ev ve iş yerlerinin yıkımı hızlandırıldı. Yıkılan binalar arasında kentin en eski okullarından olan Cemal Yılmaz Mahallesindeki Cumhuriyet İlkokulu ile Fatihpaşa mahallesinde bulunan Süleyman Nazif İlkokulu’nun bir bölümü de yer aldı.

Yıkılan binaların molozları ise Dicle Üniversitesi’nde belirlenen boş bir araziye döküldü. Yıkım sırasında tarihi bir çok eski Diyarbakır evinin de yıkılması kentte tepkilere yol açtı.

GOOGLE EARTH’TA SUR’DA SON 5 YIL
Diyarbakır’ın merkez tarihi Sur ilçesinin 6 mahallesindeki son 5 yıllık durum ise Google Earth’ın uydudan çektiği fotoğraflara yansıdı. 2015 yılı ile 2019 yılı sonunda çekilen fotoğraflardaki farklılık olanları gözler önüne seriyor. 2015 yılındaki fotoğrafta Sur ilçesindeki 6 mahallenin labirent gibi sokaklarındaki binlerce ev ve iş yeri görülürken, 2019 yılı sonunda çekilen fotoğrafta ise, dümdüz araziler göze çarpıyor. 2016 yılında söz konusu 6 mahallenin az bölümünün yıkıldığı görülürken, 2017 yılında yarısının 2018 yılında ise büyük bölümünün yıkıldığı görülüyor. 6 mahalledeki yıkımdan sonra başlatılan konut yapımının büyük bölümüne 2019 yılında başlandığı ancak öz sayıdaki konutların bazısının Yenikapı civarında, bazısının Dört Ayaklı Minarenin bulunduğu Yeni Kapı sokağında, bazısının ise Saraykapı’daki Kurşunlu Camii etrafında yoğunlaştığı görülüyor.

2015 YILI FOTOĞRAFI

2016 YILI FOTOĞRAFLARI

2017 YILI FOTOĞRAFI

2018 YILI FOTOĞRAFLARI

UYDUDAN SON SUR FOTOĞRAFI

YIKILAN CUMHURİYET İLKOKULU VE ŞİMDİKİ ALANI

YIKILAN SÜLEYMAN NAZİF İLKOKULU VE ŞİMDİKİ ALANI

 

( Copyright ) Haber ve fotoğraflar izinsiz kullanılamaz

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakırlı sanayiciler, Afrika pazarına açılıyor

Gazeteistasyon- İstanbul’da düzenlenen 5’inci Dünya Sektörler Arası İşbirliği Forumu’na katılan Diyarbakırlı sanayiciler, özellikle yabancı sanayicilerin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir