Suriye’de Serakib bilmecesi!

Suriye’de Türkiye’nin desteklediği muhalif güçler stratejik öneme sahip Serakib kasabasını Suriye Ordusu’ndan aldıklarını duyurdu. Bu, Suriye Ordusu’nun Rusya’nın desteğiyle başlattığı operasyonlardan bu yana ilk alan kaybı oldu. Ancak Rus yetkililer, bu iddiayı yalanladı.

Suriye muhalif güçlerin sözcüsü Naci Mustafa yaptığı açıklamada, “Serakib şehri, Esad’ın çetesinden tamamen kurtarılmıştır” dedi.
Ancak bu açıklamaya rağmen Rus haber ajanslarına konuşan Rus askeri kaynakları, Serakib’in muhaliflerin denetimine geçtiği iddiasının doğru olmadığını dile getirdiler. Rus kaynaklar, Suriye Ordusu’nun muhaliflerin saldırısını başarıyla püskürttüğünü iddia ettiler.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de son olarak yaptığı açıklamada son 3 günde rejim güçlerinin İdlib’ib güneyinde ve Hama çevresinde, 60 kasabada ve köyde denetimi eline geçirdiğini duyurdu.
Türkiye, İdlib bölgesinden Suriye rejim güçlerinin çekilmesi için ay sonuna kadar süre tanımış durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ay sonu itibariyle Türkiye’nin harekete geçeceğini söylemişti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TGS: Basın yasası bizi nefessiz bırakmak niyetinde

Gazeteistasyon- Türkiye Gazeteciler Sendikası, Basın Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi, “Bizi …

Bir cevap yazın