SOHR: Serakib’de iki taraftan da can kayıpları yaşanıyor!

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İdlib kırsalı Serakib’de şiddetli çatışmalar yaşandığını duyurdu.

İdlib’in farklı cephelerinde gerçekleşen çatışmalarda, muhalif güçlerin Kansafra’da güç kazandığı, Rusya’nın havadan desteği ile karada Suriye rejim güçlerinin, TSK ve cihatçı gruplara karşı büyük bir harekata giriştiği iddia edildi.
Haberde şu ifadeler dikkat çekti:
“Savaşın iki tarafında da büyük can kayıpları kaydedildi. Muhalif güçler safındaki 17 cihatçı savaşçı ve 36 Suriye rejim askeri yaşamını yitirdi. Cabal el Zaviye’de, cihatçı gruplar Kansafra ve Mavzara bölgelerinin rejim güçlerinin kontrolüne geçmesinin ardından karşı saldırı başlattı ve yoğun çatışmalar sonrasında Kansafra’nın kontrolünü yeniden gele geçirdi. Bölge aynı zamanda yoğun hava saldırısı ve kara bombardımanı altında.
Cabal el Zaviye’de ve Habal Şaşbo’da dokuz rejim askerinin ve 14 cihatçının hayatını kaybettiği de gelen bilgiler arasında.”

SOHR bir başka haberde ise, Türk güçlerinin Serakib’deki askeri noktalar üzerindeki kuşatmayı kırdığını ve rejim güçlerinin de Sahl el Gab’a doğru ilerlediğini kaydetti.

SOHR kaynakları, Türkiye destekli cihatçı grupların, İdlib’in doğu kırsalındaki Serakib’in içlerine doğru ilerlediğini duyururken, aynı güçlerin Tarbana ve Şabur’u ele geçirdiklerini kaydetti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP Eş Genel Başkanı, 6’lı masanın önerisine temkinli yaklaştı

Gazeteistasyon / HDP Eş Genel Başkanı Sancar: “6’lı masaya da bütün toplumsal muhalefete ve demokrasi …

Bir cevap yazın