“Siya Avê-Suyun gölgesi” belgeselinin ikinci gösterimi yapıldı

“Siya Avê” belgeselinin yönetmeni Metin Yoksu, Hasankeyf’te baraj suyunun yükseldiğini belirterek, tarihi kent için mücadele edenlere destek olunması gerektiğini söyledi.

Hasankeyf ile birlikte sular altında kalacak 199 yerleşim yerini, iki kadının yaktığı ağıt üzerinden anlatan “Siya Avê-Suyun gölgesi” belgesel filminin ikinci gösterimi, Ritüel Tiyatro’da yapıldı. Yapımını Mezopotamya Ajansı’nın (MA) üstlendiği belgesel gösteriminin ardından söyleşi düzenlendi. Söyleşide konuşan belgesel yönetmeni Metin Yoksu, Hasankeyf’te Ilısu Barajı nedeniyle suların beklenenden hızlı yükseldiğini ve kent ile bağlantıyı sağlayan köprünün tamamen sulara gömüldüğünü söyledi. Hasankeyf için yürütülen mücadelenin önemine dikkat çeken Yoksu, “Mücadele hiçbir zaman bırakılmamalıdır. OHAL döneminde mücadelenin gerilemesini fırsat bilen iktidar Botan Vadisi’nden Hasankeyf’e kadar büyük bir tahribat yarattı. Bugün Hasankeyf Koordinasyonu’ndan az sayıda insan mücadeleyi sürdürüyor. Onlara destek olmalıyız. Ve bu mücadeleye de Batman’dan güçlü bir ses verilmesi gerekiyor” dedi.
Barajın yıkıcı etkisine dikkat çeken Yoksu, “Bu barajın ömrü 50 yıldır. Oysa yıkıcılığı daha fazladır. Baraj su tutmaya devam ettikçe ekolojik tahribat daha da büyüyecek” diye konuştu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TGS: Basın yasası bizi nefessiz bırakmak niyetinde

Gazeteistasyon- Türkiye Gazeteciler Sendikası, Basın Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi, “Bizi …

Bir cevap yazın