8 bin 100 TL karşılığında öldürülmesine izin verdiler

 

Adıyaman’da Amerikalı bir çiftin avladığı yaban keçisinin bedeli 8 bin 100 TL olarak resmi olarak belirlendi. Yaban keçisini kaçak avlayanlara verilen ceza ise yaklaşık 23 bin TL. Geçen yıl Türkiye’de ise Erzurum, Erzincan, Antalya, Kastamonu, Tunceli, Sivas, Urfa ve Çorum’da da yaban keçisi, ceylan ve kızıl geyik avlanması için izin verildiği öğrenildi.

1 Nisan 2019-31 Mart 2020 tarihlerini kapsayan av yılında, Anadolu yaban koyunu, yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, kızıl geyik, melez yaban keçisi, ceylan, karaca, yaban domuzu, çakal ve tilkinin av turizmi kapsamında avlanmasına izin veriliyor. Yaban domuzu, tilki ve çakal dışındaki türlerin erkek bireyleri avlanırken çengel boynuzlu dağ keçisinin dişi bireyleri cezalı avlama olarak işlem görmüyor. Av turizmi kapsamında birçok il hayvanların avlandırılması için ihaleye çıktı. 2019’da Adıyaman’da dokuz yaban keçisi, Şanlıurfa’da üç ceylan, Erzurum’da beş yaban keçisi, Erzincan’da 15 yaban keçisi ve üç çengel boynuzlu dağ keçisi, Antalya’da 47 yaban keçisi, Kastamonu’da iki kızıl geyik, Tunceli’de 11 yaban keçisi ve iki çengel boynuzlu dağ keçisi, Sivas’ta sekiz yaban keçisi ve Çorum’da iki kızıl geyiğin avlattırılması için ihale düzenlendi.

Bedeli 8 bin TL

2019’da yaban keçilerinin avlanması için Adıyaman’da yapılan ihalede tanesine 8 bin 100 TL, Kastamonu’da yapılan Kızıl geyik ihalesinde tanesine 6 bin 800 TL, Erzincan’da iki çengel boynuzlu dağ keçisi için ise 11 bin TL fiyat belirlenmişti. Av Turizmi Uygulama Talimatına göre devlet misafiri-diplomat kimliğine sahip yabancılar da avlanabiliyor. Başvuru, Dışişleri Bakanlığı’nca Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne yapılıyor ve izin belgeleri genel müdürlükçe düzenleniyor.

Kaçak avlamanın cezası ortalama 23 bin TL

Nesli tükenmekle karşı karşıya kalan yaban keçisi, ceylan, geyik gibi hayvanlar hakkında 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefetten hem idari işlem yapılıyor hem de tazminat cezası ödeniyor. Bu hayvanları öldürmenin cezası ortalama 23 bin TL.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır UMKE İl Tatbikat Kampı yapıldı

Gazeteistasyon / Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Kurtarma Ekibi (UMKE) Birimi tarafından yurt içinde ve …

Bir cevap yazın