“Yargıya hakareti kabul etmeyiz”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,yargıya yönelik eleştilsre tepki gösterdi.”Kimse siyasi düşüncelerine, siyasetin malzemesine yargıyı alet etmesin”diyen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül,TBMM’de AK Parti grup toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) yönelik eleştirilere,şöyle dedi: “Türkiye’de yargı kararları elbette eleştirilebilir. Ama kalkıp da yargı mensuplarına, yargıya yönelik hakaretleri kabul etmek mümkün değil. ‘Türkiye’de yargıya güvenimiz yok’ diye bir fikir söylüyorsunuz ama şunu söylemek lazım; Türkiye’de 27 Mayıs darbesi oldu, milletin seçtiği yöneticiler idam sehpasına gitti, o yargıya güveniniz tamdı. 28 Şubat’ta brifing alan yargıya güveniniz tamdı. Başörtüye ceza veren yargıya güveniniz tamdı. İki kişiden birinin oyunu almış bir partiye dava açılırken yargıya güveniniz tamdı. Kumpaslarla delil üreterek farklı düşündüğü için, FETÖ’cü gibi olmadığı için hakim ve savcılara farklı kesimlere mahkûmiyet verildiğinde, ‘şiir okudu’ diye cezaevine gönderilirken yargıya güveniniz tamdı. Bugün, ’15 Temmuz darbe girişimine karşı dik duran yargıya güvenimiz yok’ diyorsunuz. Bunu milletimiz asla kabul etmez.”

HSK’nın FETÖ’den yargıyı arındırmak için mücadele ettiğini vurgulayan Gül,bu mücadelenin hala sürdürdüğnü söyledi.”Türkiye, darbecilere selam duran bir yargıdan, darbecileri ilk defa yargılayan bir yargı sistemine kavuşmuştur” diyen Bakan Gül,”Türkiye’de darbecilerin yargılanmasından mı rahatsızlık duyuyor?” diye sordu.
Gül, “HSK, FETÖ’cü hakim ve savcıları bu sistemden ayıklarken, darbeciler yargılanırken, bundan rahatsızlık duyarak bu yargılamaları yapan yargı mensuplarına hakarette bulunmak kimsenin haddi değildir” çıkışında bulundu.

Gül, şunları söyledi: Kimse siyasi düşüncelerine, siyasetin malzemesine yargıyı alet etmesin. Yargıyı kendi haline bırakın. Yargı mensuplarımızın güven ve tarafsızlık içinde yargılama yapmasına hepimizin yardım etmesi yazım. ‘Hukukun üstünlüğü’ diyorsanız öyle lafta olmaz. Hukuk sistemine saygılı olmak zorundasınız. Bugün FETÖ’nün açmış olduğu yaraları saran bir yargıya, darbecileri yargılayan bir yargıya hakaretleri, bu saldırıları asla kabul edemeyiz. Kimsenin yargıya haksız bir şekilde hakaret etmeye hakkı yoktur. Siyasetin malzemesi haline getirilmesi ve bu konuda yargıya yönelik hakaretlere son verilmelidir. Kararı beğenmeyebilirsiniz; ama kimsenin hakaret etmeye hakkı yoktur.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Atik “Diyarbakır örgütünü yeniledik, hedefe kilitlendik”

Gazeteistasyon / 10 Eylül tarihinde gerçekleştirilen Olağanüstü İl Kongresi’nde baştan sona yenilenen Cumhuriyet Halk Partisi …

Bir cevap yazın