Kayyumlar, sendika üyesi 2 bin 328 kişinin işine son verdi

 

Diyarbakır’da belediyelere atanan kayyumlar, DİSK Genel-İş üyesi 2 bin 328 kişinin işine son verdi, açılan davaları kazanan çok sayıda kişiden sadece 70’i işe iade edildi. DİSK Genel-İş Diyarbakır 2 No’lu Şubede 4 bin olan üye sayısı, 2 bin 200 kişinin işten çıkarılmasıyla bin 600’e kadar düştü.

Genel-İş 1 No’lu Şubede ise 128 işçinin ihraç edilmesiyle üye sayısı 2 bin 300’e indi. İdare ve iş mahkemelerinde açılan davalarda, işe dönme hakkı elde eden çok sayıda kişiden şimdiye kadar sadece 70 kişi işlerine iade edildi.

Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre, DİSK Genel-İş Diyarbakır 1 No’lu Şube Başkanı Hasan Hayri Eroğlu, işten çıkarmaları kıyım olarak değerlendirdi.
Eroğlu, kayyum sürecinde işten çıkarmaların parça parça gerçekleştiğini belirterek, bunun bilinçli bir politika olduğunu kaydetti. Eroğlu, “Kayyımların gelmesinin ardından 7-8 aylık süre zarfında 2 bin 200 üyemiz işten çıkarıldı. Bu işçiler sadece sendikamıza üye olanlardır. Bir de sendikamıza üye olmayan binlerce işçi var. İşten çıkarmalara, ‘örgütle irtibat ve iltisak’ gerekçesi öne sürüldü. 2 bin 200 arkadaşımızdan sadece 70 kişi işlerine iade edildi. Geriye kalanların aldıkları bir ceza, açılan bir dava veya sicil kayıtları dahi olmamasına rağmen işlerine iade edilmediler” diye belirtti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Maymun çiçeği virüsü üç ülkede daha görüldü

Gazeteistasyon- 18 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’da rastlandı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir