Diyarbakır’da Milli Eğitim’de öğretmene ‘ajanlık’ teklifi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesine başvuran öğretmen Pelda Sevim, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde ‘ajanlık’ dayatmasıyla karşılaştığını belirterek basın açıklaması yaptı. Açıklamaya İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, Eğitim-Sen Diyarbakır 1 ve 2 Nolu Şube yönetimi ile öğretmen Pelda Sevim’in annesi Müzeyyen Sevim katıldı.

Ajanlık dayatmasıyla karşılaştığı yerin Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası olduğunu ifade eden Sevim, “20 Şubat 2020’de çalıştığım okul müdürüm İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı H.Ö adlı şahsın beni çağırdığını, bir yanına gitmem gerektiğini söyledi. Bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gittim. Müdür yardımcısının odasına gittiğimde bana ‘Polis arkadaşlarım sizinle bir konu hakkında görüşmesi gerekiyor’ dedi. Ardından kendisini polis diye tanıtan 3 şahıs odaya girip soru sormaya başladı. Tam bu sırada müdür yardımcısı odasının anahtarını verip dışarıya çıktı. Biz yalnız kaldık. Bana ailem hakkında soru sormaya başladılar. Bundan sonraki hayatımda bilgi sahibi olursam bilgi vermemi istediler. Böyle bir muamele ile karşılaşmam çalıştığım kurumun kutsallığı açısından beni çok üzdü” dedi.

Milli Eğitim binasında böyle bir uygulama ile karşılaşmanın kendisini ürküttüğünü anlatan Sevim, “Bunu okul müdürüne anlattım. Okul müdürüm çok şaşırdı. Böyle bir dayatmanın suç olduğunu söyledi. Ben zaten devlet memuruyum gerekli yerlerde gereken açıklamayı yaparım. Müdür yardımcısı beni bu duruma itti. Milli Eğitim Bakanı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü‘nün bu konuyu soruşturarak gerekli işlemlerin yapmasını istiyorum. Bu olayın açığa kavuşmasını istiyorum” diye konuştu.

İHD, hukuki destek sunacak

Bu olayın hukuksuzluğun her kuruma sızdığını net bir şekilde gösterdiğini belirten İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Abdullah Zeytun, “Derneğimize buna dair çok fazla başvuru alıyoruz. İnsanlar tehdit ediliyor, ajanlık dayatılıyor. Bu bir suçtur. Bu suça karışan ve destek olanlar suç işlemiştir. Savcılığın derhal gerekeni yapması çağrısında bulunuyoruz. Meclis İnsan Hakları Komisyonu‘nun bir alt komisyon oluşturarak konuyu araştırmasını istiyoruz” dedi.

Bu arada, olayın kamuoyuna yansıtılması ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından konu hakkında soruşturma açıldığı öğrenildi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Akşener: Biz de aday getirebiliriz, CHP’li de olabilir, kazanmak önemli

Gazeteistasyon / İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında Millet İttifakı ve 6’lı …

Bir cevap yazın