“Van’a hayvan desteği”

Tarım ve Orman Bakanlığı, İran merkezli depremden etkilenen Van ve ilçeleri için harekete geçti. 200 küçukbaş hayvan gönderildi.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada,devletin tüm imkânlarıyla depremzedelerin yanında olduğunu vurguladı.

Bakanlık olarak depremde hayvanları telef olan, ahırları yıkılan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışma başlattıklarını açıklayan Bakan Pakdemirli, depremin etkili olduğu Başkale ilçesinin Böğrüpek, Gelenler, Güvendik, Kaşkol, Ömerdağı, Özpınar, Eşmepınar mahallelerinde hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü soyledi.
“İlk gelen verilere göre bu mahallelerimizde 193 ahır yıkılmış, 105 ahır ise ağır hasarlıdır” diyen Pakdemirli, şunları söyledi: “Tespitlerimizde 1916 küçükbaşın ve 109 büyükbaş hayvanın telef olduğu anlaşılmıştır. Yıkılan ahırların yerine kullanılmak üzere Bakanlığımız tarafından bölgeye 6×4 metre büyüklüğünde 30 adet çadır sevk edilmiştir. Ayrıca Van depreminde zarar gören ailelerin hayvan yemi olarak kullanması için TİGEM’e bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesinden 50 ton yonca otu ve 25 ton saman bölgeye sevk edilmiştir. Yine depremde hayvanları telef olan aileler için 200 baş küçükbaş hayvanın sevkiyatına başlanmıştır.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir