HDP 4’üncü Olağan Kongresi başladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 4’üncü Olağan Kongresi, “Geleceğe yürüyoruz” sloganıyla Ankara Spor Salon’unda, geniş bir katılımla gerçekleştiriliyor.

Katılımcılar sabah 05.00’ten itibaren 3 ayrı arama noktasından geçerek salona girdi. Kongre salonuna “Güçlü yerel demokrasi ve yerinden yönetim”, “Kadına şiddete son”, “Doğanın sömürüsüne son, ekolojik toplum ve yaşam”, “Tecride son”, “Ya kanal ya İstanbul”, “Tüm inançlara özgürlük, Alevilere eşit yurttaşlık”, “Çocuk istismarına, tacize ve tecavüze son” gibi Türkçe, Kürtçe ve İngilizce pankartlar asıldı.

Kongreye yurtiçinden ve yurtdışından pek çok konuk katıldı. HDP’nin bugüne kadar gerçekleştirdiikleri arasında en geniş katılımlı yabancı delegasyonun yer aldığı kongreye 28 farklı ülkeden konuk katıldı. 1018 delegeni katıldığı ve bir gün sürecek olan kongrede HDP eş genel başkanları ve 100 asil, 50 yedek olmak üzere 150 kişilik Parti Meclisi, Merkez Disiplin Kurulu, Uzlaştırma Kurulu gibi yetkili organlar seçilecek.

“HDP KAZANACAK, HALKLAR KAZANACAK”

Kongrede açılış konuşmasını HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Azad Barış yaptı. Barış, “Bu buluşma herkese cevap olacak şekilde güçlü bir çıkış olacaktır. Tarihin bu önemli kavşağında Serhat’tan Amed’e, Karadeniz’e, Avrupa’dan Avustralya’ya ve tüm Kürdistan’a selamlarımızı gönderiyoruz. Bütün yoldaşlarımızı bir kez daha selamlıyoruz. Sizlere sözümüz olsun ki HDP kazanacak, halklar kazanacak” dedi.

“ÇARE DEMOKRASİ GÜÇLERİNDEDİR”

Kongrede Mehmet Rüştü Tiryaki ile birlikte Divan Eş Başkanlığı’na seçilen Tülay Hatimoğulları, yaptığı konuşmada “Çare demokrasi güçlerindedir” dedi. Hatimoğulları, “Bizler kongremizi özgürlüklerin, insan haklarının kangrenleştiği bir dönemde gerçekleştiriyoruz. Yoksulluk derinleşiyor. Kadına yönelik şiddet artıyor. Kürt sorununda çözümsüzlüğü, şiddeti dayatan zihniyet Irak’ta, Suriye’de savaşı ve şiddeti halklara reva görüyor. Bizler halklar olarak, bu ülkenin ezilenleri olarak çaresiz değiliz. Çare demokrasi güçlerinin bileşkesidir, yarattığı sinerjidir” diye konuştu.

ADNAN SELÇUK MIZRAKLI: DÜŞLERİMİZİ GERÇEKLE BULUŞTURACAĞIZ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı iken yerine kayyum atanarak tutuklanan Dr. Adnan Selçuk Mızraklı, kongreye yolladığı mesajında mücadele vurgusu yaptı.
Mızraklı, tutuklu bulunduğu Kayseri Bünyan Cezaevinden kongreye gönderdiği mesajda şu ifadelere yer verdi: “Gri bulutlarla dünyamızın ve yaşamımızın çevrelendiği bu günlerde, zorlu bir süreçten geçiyoruz.
Darağaçlarının kurulması için yalanlar lazımdı. Zindan bahçesine mezarlıklar lazımdı. işte tüm bunları kabullendirmek için ise makyajlı sloganlar lazımdı. Makyajlı sloganlar ile bizleri korkutmak istiyorlar.
Sur’da yıkılan tarihtik, Cizre’de yakılan insanlık. Hasankeyf ile sular altında bırakılmak istendik. Zorlu yollar, umutsuz düşler ile çevrilmek istendik.

İşte böylesi bir süreçte bizler de geleceğe yürümek için yeni bir kongreye gidiyoruz. Evet, eksikliklerimiz oldu, yapamadıklarımız oldu ama hiç bir zaman umutsuzluğumuz olmadı. Her koşulda yüreklerimizde isyanı ve umudu büyüttük. Bu kongre ile de halklarla daha da güçlü bir şekilde buluşturarak başaracağız. Hakikatin arayışçılarına yoldaş olmak için burada bugün toplandık. Çünkü hakikat değerlidir ve uğrunda bedeller vermeyi gerektirir. Bizlerde hiçbir zaman bedel ödemekten kaçınmadık. Bizler Hakikat aşktır, aşk özgür yaşamdır diyenlerin ardıllarıyız. Bizler Denizlerin, Mahirlerin, İboların, Mazlumların, Kemallerin yoldaşlarıyız.

Bu kongre, geleceğe birlikte yürümenin sevinciyle gri bulutları dağıtacağımızın başlangıcı olacaktır. suya düşen cemreyi, yaşamımıza da düşürerek, umudu harlandıracağız.
‘Hakikat aşktır, aşk özgür yaşamdır’ felsefesiyle aydınlanan ve aydınlatan siz tüm dostları saygıyla selamlıyorum, birlikte kazanacağız.”

ALİ BABACAN KONGREYE MESAJ YOLLADI
AKP’nin kurucu üyelerinden olan ve şu sıralarda yeni bir burjuva parti kurma çalışmaları içerisinde olan Ali Babacan da HDP kongresinde mesaj yolladı.

Babacan, mesajında, “Kongrede alacağınız kararların ülkemizin demokrasisine ve toplumumuzun huzuruna katkı vermesini ümit ediyorum. Bu vesileyle selamlarımı iletiyor, kongrenizin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

TEMELLİ: 21. YÜZYIL KÜRTLERİN YÜZYILI OLACAK
Kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temeli,”Demokrasi mücadelesini faşizmin zindanlarında sürdüren tüm tutsak yoldaşlarıma selam olsun” diyerek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Adaletsizlik, eşitsizlik ve sömürü düzeni olan kapitalizm bugün büyük bir kriz içerisinde. Otoriter liderler bu krizi aşmak için her yerde savaşı dayatıyorlar. Bu savaşın merkezinde Ortadoğu vardır. Ama zulmün büyüdüğü her yerde, direniş de büyüyor. AKP’nin yaratmak istediği tekçi, asimilasyoncu, geleceğimizi tutsak etmek isteyen politikalarına karşı Türkiye’de elbette HDP var, siz varsınız.

Kadının özgürlüğü, var olma hakkı ortadan kaldırılmak isteniyor. HDP olarak, kadınların haklı taleplerini ve kadın özgürlük mücadelesini bastırmaya çalışan AKP-MHP faşizmine, kadın yoldaşlarımızın öncülüğünde en büyük cevabı vermeye devam edeceğiz. Bizler umudu belirsiz bir geleceğe değil, bugün ete kemiğe bürüyen bir geleneğin parçasıyız. Bugün emekçilerin büyüyen bir öfkesi varsa bu bizim geldiğimiz geleneğin ve işçi sınıfının mücadelesi ile gelişiyor.

11 Şubat 2018’den beri yürüttüğümüz onurlu görevimizin verdiği sorumluluğun bilinciyle tüm örgütümüzle beraber Kürtlere karşı çöktürme harekâtı başlatmış olan bu ittihatçı artığı, otoriter iktidarla mücadele ettik. Bu mücadelede beraber yürüdüğümüz tüm il, ilçe örgütlerimize çok büyük teşekkür ediyorum. Büyük bir direnişle geçirdiğimiz bu yıllarda gördük ki bu ceberut devlet ve iktidar ne yaparsa yapsın Kürt halkına geri adım attırmayacaklardır. Emin olun ki, 21. Yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak!”

“İki yıl önce başladığımız yolda ben, Sezai Temelli’ydim. Sonra sizler sayesinde Heval Sezai oldum. Bu gözler kapanana kadar bu onurlu halkın hizmetinde olmaya devam edeceğim. Halkımızın direnişi ile AKP-MHP ittifakına karşı bedeller ödeyerek büyük bir emekle, alın teri ile buraya kadar geldik. Bir gün cezaevi kapılarında çocuklarının açlık grevinde yaşamını yitirmemesini isteyen anneler olduk. Diğer gün sandık başında AKP-MHP faşizmini durduran güçler olduk. Sandıkla sokak mücadelemizi birleştirdik ve 24 Haziran’da, 31 Mart’ta, tek adama dur dedik, faşizme karşı omuz omuza mücadelemizi hep birlikte büyüttük. Kürt halkını inkâr edenlere karşı Arjantin’den Filistin’e, İrlanda’dan Barcelona’ya kadar her yeri mücadelemizin renklerine boyadık.”

“KOBANÊ’DE, GEZİ’DE ZULME İSYAN ETTİK”

“Bu iki yılda İmralı’da Sayın Öcalan’a karşı yürütülen mutlak tecride karşı bedenlerimizi açlık grevine yatırdık. Tecride karşı Sayın Öcalan’ın barış misyonu ve demokratik fikrini her yerde anlattık, haykırdık. Yeni dönemde de İmralı’da tecridi kırmak ve özgür yarınlar için mücadele etmek tarihi görevimizdir. Onurlu Türkiye halkları, bu iki yılda Gezi ile Cizre’nin, ODTÜ ile Başkale’nin kaderinin bir ve bütün olduğunu anlattık. “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” dedik. Tıpkı Kobanê’de olduğu gibi, Gezi’de bu halka baskıyı, zulmü dayatanlara isyan ettik. Şimdi Demokratik Konfederal çözümü Ortadoğu ve dünya halklarına önemli bir seçenek olarak armağan etme zamanıdır.”

“HERKESİ DEMOKRASİ İTTİFAKINA DAVET EDİYORUZ”

“Halklarımızı AKP-MHP faşizminden kurtarmak ve Üçüncü Yolu örgütleyerek demokratik iktidarımızı kurmak tarihi bir sorumluluk olarak önümüzde durmaktadır. Türkiye ve Ortadoğu halklarına demokrasiyi ve barışı getirmek için demokrasi ittifakında bir araya gelelim diyoruz. Bu mücadele ayrılarak değil, birikerek güçleniyor. Her bir arkadaşımız, aldığı her görevi en güçlü şekilde yerine getirmeye devam edecek. Farklı mücadeleleri faşizme karşı ortak bir mücadele dilinde, ortak bir eylemlilik zemininde buluşturmalıyız.

“RADİKAL DEMOKRASİ MÜCADELEMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ”

“Emperyalizme karşı bizler konfedaralist bir zeminde enternasyonalist bir dayanışma ve mücadeleyi mutlaka var etmeliyiz. Demokratik Cumhuriyeti var etmek adına mutlak demokrasi yolunda radikal demokrasi mücadelemizi güçlendirmeliyiz. Yerel demokrasi ile güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunmaya devam etmeliyiz. Siyaseti ortodoksinin sığlığından, milliyetçi savrulmalardan, oryantalist yaklaşımdan, statükodan, konformizmden, kariyerizmden kurtarmalıyız, özgür siyaseti hep birlikte yaratmalıyız. Şimdi siyasetin mahalleye dönme zamanı gelmiştir. Ben de öyle yapıyorum… Ayrılıklar hüzünlü olsa da, yeni buluşmaların coşkusunu bağrında saklar… Dönen dönsün yolundan ben dönmeyeceğim, hepimizin yolu açık olsun, sağlıcakla kalın.” (Evrensel-MA)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Saray, Kraliçe 2. Elizabeth’in mezarından ilk fotoğrafı paylaştı

Gazeteistasyon / Buckingham Sarayı, 19 Eylül’de yapılan cenaze töreniyle Windsor Kalesi’ndeki St George Şapeli’ne defnedilen …

Bir cevap yazın