Kürt Dil Platformu konferansı Diyarbakır’da başladı

Kürt siyasi partilerinin bir araya gelmesi ile oluşturulan Kürt Dil Platformu’nun, “Dilimiz kimliğimizdir, dilimiz varlığımızdır” sloganıyla Diyarbakır’da düzenlediği konferans başladı.
21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında gerçekleştirilen konferansata konuşan
Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefxan Cizirî, dil çalışmalarının önemine değindi, atılacak her somut adımın Kürtçenin geleceği için çok önemli olduğunu vurguladı.
Platform üyelerinden Hayrettin Altun ise Kirmanckî lehçesinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, sahip çıkma çağrısında bulundu.

Konferansta, DBP Amed İl Yöneticisi Hayrettin Altun “Dil ve Eğitim”, KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek “Dil ve Halk”, Platform Sözcüsü Şerefxan Cizîrî “Dil ve Aydınlık”, PSK’den Hasan Dağtekin ise “Dil ve Resmiyet” konu başlıklarında sunumlar yapacak.

Platformda yer alanlar:

Kürt Dil Platformu’nda şu partiler yer alıyor:
“Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T), Kürt Demokratlar Platformu (PDK-Bakur) ve Azadi Partisi.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet, ‘9 yaşındaki kız çocuk evlenebilir’ iddialarını yalanladı

Gazeteistasyon / Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt ve bazı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir