Rusya: Muhaliflere hava saldırısını biz düzenledik

Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimine karşı mücadele veren muhalifler İdlib’in güneyinde kaybedilen yerleşimleri geri almak için operasyon başlattı. Rusya ise hava kuvvetlerine bağlı Su-24 savaş uçaklarıyla vurulan muhaliflerin saldırısının püskürtüldüğünü öne sürdü.

Milli Savunma Bakanlığı ise “İdlib bölgesindeki unsurlarımıza yapılan hava saldırısı sonucu 2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 5 silah arkadaşımız da yaralanmıştır.” denildi. Ankara saldırı nedeniyle Suriye yönetimini suçladı.

Bakanlık ayrıca “İdlib’deki kaynaklardan alınan bilgiye göre, 50’den fazla Rejim unsuru, 5 tank, 2 zırhlı personel taşıyıcı, 2 silahlı pikap ve 1 obüs imha edildi” açıklamasını yaptı.

Operasyonda muhalif güçlerin Serakib ilçesinin kuzeybatısında yer alan Neyrab köyüne girdiği açıklandı. Neyrab, 3 Şubat’ta muhalif güçlerin kontrolünden çıkarak el değiştirmişti.
Köydeki hedeflere yönelik topçu atışlarının ardından karadan ilerlemeye başlayan muhalif gruplar, Esad yönetimine ait bir tank ve bir de zırhlı personel taşıyıcıyı imha ederken, bir tankı da ele geçirdi.

Rus uçaklarından muhaliflere saldırı

Suriye’de muhaliflerin saldırı başlattığı haberinin gelmesinin ardından Rusya da bir açıklama yaparak savaş uçaklarının ‘teröristleri’ vurduğunu duyurdu. Açıklamada savaş uçaklarının muhalifleri vurmasının ardından Suriye ordusunun saldırıyı püskürttüğü öne sürüldü. Rus Tass haber ajansında yer alan açıklamada “Rus Hava Kuvvetleri’ne bağlı Su-24 savaş uçakları İdlib’de teröristlere hava saldırısı düzenledi. Suriye’nin talebiyle düzenlenen operasyonun ardından terörist saldırı püskürtüldü” ifadeleri yer aldı.
Moskova’dan yapılan başka bir açıklamada da Ankara’nın Suriye’de ‘terörist gruplara destek vermeyi durdurması’ için çağrı yapıldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin desteklediği ‘terörist gruplara’ hava saldırı düzenlediklerini duyurdu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Akşener: Biz de aday getirebiliriz, CHP’li de olabilir, kazanmak önemli

Gazeteistasyon / İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında Millet İttifakı ve 6’lı …

Bir cevap yazın