Diyarbakır tüm kentleri geride bıraktı… Böyle katılım görülmedi / Ramazan YAVUZ (ÖZEL)

Öğrencilerin bağımlılık konularına duyarlılığını artırmak, yeteneklerini teşvik etmek ve başarılı bulunan eserleri ödüllendirmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenecek “Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek” yarışmasına Diyarbakır’dan şimdiye kadar görülmemiş katılım oldu. Yarışmaya İlkokul, Ortaokul ve Lise düzeyinde şimdiye kadar 170 bini aşkın öğrenci hazırladıkları eserlerle görsel ve edebi kategorilerine başvurdu. Diyarbakır, Türkiye genelinde bütün illeri on binlerce farkla adeta ezip geçerek başvuruda birinci sırada yer aldı. Diyarbakır geçen yıl ki yarışmada da 64 bin 695 eserle katılımda Türkiye birincisi olmuştu.

SEFERBİRLİK RUHUYLA HAREKET EDİLDİ

Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile, Türkiye’deki tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde uygulamaya geçirilen bağımlılık temalı görsel ve edebi alandaki eserlerin yarıştığı “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yarışmasına katılımın yüksek olabilmesi ve geçen yıl ki rekorun başka bir il’e kaptırılmaması için Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer’in de teşvikiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü adeta seferberlik ruhuyla hareket etti. Yarışmayla ilgili İl koordinatörlüğünü Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Bayram Duman’ın yürüttüğü çalışmalar kapsamında, İl ve ilçeler genelindeki bütün okullara yarışmayla ilgili duyurular yapılarak katılımın yüksek olabilmesi için öğrenciler, okul müdürleri ve öğretmenleri tarafından teşvik edildi. Okullarda kurulan komisyonlar tarafından öğrencilerin başvuruları kabul edildi.

ON BİNLERCE ÖĞRENCİ SIRAYA GİRDİ

Öğrencilerin bağımlılık konularına duyarlılığını artırmak, yeteneklerini teşvik etmek ve başarılı bulunan eserleri ödüllendirmek amacıyla gerçekleştirilen “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yarışmasına katılımın tarihlerinin 02 Ocak 2020 ile 21 Şubat 2020 olarak açıklanmasından sonra öğrenciler hazırladıkları eserlerini öğretmenlerine teslim etti. Öğretmenler ve okul müdürleri ise adeta bu iş için seferber olarak öğrencilerinin eserlerini yarışmaya yetiştirebilmek için büyük bir fedakarlıkta bulundu. On binlerce öğrencinin bağımlılık konusunda hazırladıkları eserlerini teslim ettikleri eğitimciler, sadece görev yaptıkları okullarda değil, evlerinde ve bulundukları her mekanda gecelerini gündüze katıp sabahlara kadar Yeşilay’ın internet sitesindeki sisteme girerek kayıt ettirdi.

GURURLANDIRAN KATILIM

Yeşilay’ın internet sitesinde yer alan ve eğitimcilerin sürekli takip ettiği Türkiye genelindeki illerin katılım rakamlarının gösterildiği haritada Diyarbakır’ın şimdiye kadar 170 bini aşkın başvuruyla başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere tüm illeri ezici bir rakamla geride bırakması eğitim camiasını gururlandırdı. Yarışmaya İstanbul şimdiye kadar 14 bin 500, Ankara 1570 İzmir ise 2804 eserle katılım sağladı. Başvurular yarın akşama kadar devam edecek. Diyarbakır’ın yarın akşama kadar başvuru sayısının 180 bini geçmesi bekleniyor.

GEÇEN YIL DA REKOR DİYARBAKIR’DAYDI

Yarışmaya başvuru. Diyarbakır geçen yılki yarışmaya 64 bin 695 eserle katılarak, Türkiye genelinde iller arasında en fazla katılım sağlayan il olmuştu. 2018 yılında ise bu sayı 39 gibi komik bir rakamda kalmıştı.

Yarışmayla ilgili Gazete İstasyon’a bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Bayram Duman, yarışmaya katılımı bir toplumsal sorumluluk olarak görüp buna göre hareket ettiklerini belirterek, Türkiye’de hiç bir yarışmaya şimdiye kadar bu denli bir katılım olmadığını söyledi. Şube Müdür Bayram Duman şunları söyledi;
‘’Bu başarı bir süreç gerektiriyordu. 2018 yılında bu yarışmaya Diyarbakır’dan sadece 39 eserle katılım sağlanmış ve Türkiye’de 76’ncı sıraya düşmüştü. 2019 yılında bu yarışmanın çok önemli olduğunu gördük. Bağımlılık konusunda ciddi farkındalık yaratmamız gerekiyordu. 2019’da iyi bir koordinasyonla yarışmaya 64 bin 695 eserle katıldık ve Türkiye genelinde katılımda birinci olduk. Bu yılda bunun toplumsal bir sorumluluk olduğu bilinciyle hareket ettik. İlçe müdürlerimiz, okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimiz bu iş için adeta seferber olduk. Okullar adeta birbiriyle yarıştı. Yarışmaya katılım bir fay etkisiyle sürekli arttı. Türkiye tarihinde bence hiç bir yarışmaya bu denli büyük bir katılım olmamıştır. Bu yarışmaya katılımla ilgili sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve İl Milli Eğitim Müdürümüz sayın Feysel Taşçıer de bize destek vererek teşvik etti. Onlara çok teşekkür ediyoruz. Şimdiye kadar katılım sayımız 170 bini geçti. Bu çok büyük bir rakam. Yani her 3 çocuktan 2’si hazırladıkları eserle katılım sağladılar. Yarın akşama kadar bu rakam daha da artacaktır. İlçe Müdürlerimiz, okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimiz sadece okullarda değil, evlerinde de sabahlara kadar sisteme girerek eserleri kaydettiler. İlçe müdürlerimiz, okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle gurur duyuyoruz.’’

ÖDÜLLER

Haziran 2020 tarihinde açıklanacak yarışmada Türkiye genelinde her bir kategoride birinci olacak öğrenciye 5’er bin, ikinciye 3’er bin, üçüncüye 1500 lira ödül verilecek. Yarışmada eserleriyle kendi illerinde birinci olacak öğrencilere ise 500’er lira verilecek. Geçen yıl ki yarışmada Diyarbakır, Türkiye genelinde görsel kategoride Ardıl Akçay isimli öğrencinin eseriyle ikinci olmuştu.

(Copyright) Haber ve fotoğraflar izinsiz kullanılamaz

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Vali Ali İhsan Su, Kayapınar ilçesinde muhtarlarla bir araya geldi

Gazeteistasyon- Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, Kayapınar İlçe Değerlendirme Toplantısında …

Bir cevap yazın