‘Demografik değişime karşı olduğumuzu söyledik’

 

ENKS Başkanlık Konseyi Üyesi Nimet Davut, Suriye ve özellikle Kürt bölgelerinde demografik değişime karşı olduklarını ve bu konudaki düşüncelerini Ankara’ya da ilettiklerini söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, dün Ankara’da Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) heyeti ile bir araya gelmişti.

Görüşmeye ilişkin Rûdaw’a konuşan ve heyette yer alan ENKS Başkanlık Konseyi Üyesi Nimet Davut, “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştük. Aslında biz daha Sere Kaniye olaylarından hemen sonra böyle bir görüşmeyi talep etmiştik. Maalesef bu güne kadar etelendi” dedi.

‘Demografik değişimi kınadığımızı söyledik’

Görüşmenin kendileri açısından önemli olduğuna vurgu yapan Davut, “Özellikle de Suriye muhalefeti ile aramızda sağlanan yeni anlaşmadan sonra bu görüşme önemliydi. Türk ordusu ile silahlı grupların Sere Kaniye, Gire Spi ve Efrin’deki uygulamalarının ve buralarda yaşayan halkımızın yaşadığı zorlukların aşılması konusunda muhalefetle bir anlaşmamız olmuştu. Bu çerçevede Türkiye’den ittifağı desteklemesini ve halkımızın yaşadığı zorlukları hafifletmelerini istedik, çünkü Türkiye desteklemezse uygulanmasının da zor olacağını düşünüyoruz” dedi.

Görüşmede genel olarak siyasi gündemi de değerlendirdiklerini dile getiren Davut, sözlerine şunları ekledi:
“Suriye’deki rolünden ve muhalefet üzerindeki etkisinden ötürü Türkiye’nin desteğini önemli buluyoruz. Bu doğrultuda halkımızın taleplerini de tartışma fırsatı bulduk. Halkımıza yönelik uygulananlar üzerinde özellikle durduk, halkın köylerine, evlerine dönmesinin zorunluluk olduğunu belirttik. Yine bölgenin demografik yapısını etkileyen değişimler konusunda ENKS’nin görüşlerini paylaştık, bu uygulamaları kınadığınızı, Suriye’nin genelinde ve özellikle de Kürt bölgelerinde buna karşı olduğumuzu söyledik. Onlar da demografik değişimi desteklemediklerini ve bu tür yaklaşımlara karşı olduklarını vurguladı.”

‘Kürtler arasında ittifak bir ihtiyaçtır’

Rojava’da Kürt taraflar arasında birlik sağlanması konusuna uluslararası alanda bir rağbet olduğunu belirten Nimet Davut, “Halkımızın da bu konuda bizden bir talebi var. Bu bir ihtiyaçtır. Fakat şu da bilinmelidir ki Kürtler arasındaki ittifak hiç kimseye karşı olmayacaktır. Ne muhalefete ne de komşu ülkelere karşı olmayacak. Halkımızın, Suriye haklarının ve barışın hizmetinde olacak” diye konuştu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Memleket partisi sözcüsü Özkal: ‘Vali anayasaya aykırı konuşamaz’

Gazeteistasyon- Memleket Partisi Sözcüsü Prof. Dr. İpek Özkal Sayan Kocaeli Valisi’nin ‘Devletin ideolojisi İslamdır’ ifadelerine, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir