İlaç feryadı TBMM’de

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, eczanelerde yaşanan ilaç sıkıntısını TBMM’ye taşıdı.  “Canının derdine düşen insanımız ilaç ararken, ilaç firmaları para ve yüksek kâr hırsıyla halkın sağlığıyla oynuyor. İlaç rant sağlayan ticari bir ürün değildir” diyen Barut, TBMM Genel Kurulu’nda şunları söyledi.

BULUNMUYOR: Bu sorunları dile getirdiğimizde eksikliğin giderileceğini, benzer sıkıntıların bir daha yaşanmayacağı ifade edilmişti. Ancak ne yazık ki yine eczanelerde bazı ilaçları bulamayan yurttaşlarımız yine şikayetlerini iletiyorlar. Seçim bölgemiz Adana’da eczanelere giden yurttaşlarımız, soğuk algınlığı, grip veya epilepsi ilacı bulamadığından yakınıyor. Kanser ilaçları yok deniyor.

ANLAŞMAZLIK NE:  Eczacılar depolarda da ilaç olmadığını söylüyor. Bakanlığın ilaç firmalarıyla anlaşmasında sorun olduğu, bu anlaşmazlıktan kaynaklı ilaç bulunamadığı dile getiriliyor. Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ilaçların bile eczanelerde bulunmadığından yakınan yurttaşların günahı nedir? Nedir bu anlaşma sorunu? Yurttaşları kış aylarında yine mağdur etmeyin.

KAR İSTEĞİ: Adana Eczacı Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ‘dan aldığım bilgilere göre, ülkemizde her yıl belirli dönemlerde ilaç fiyatlarıyla alakalı tartışmalar, yurttaşların ilaca erişimiyle ilgili sorunlar yaşanıyor. İlaç fiyatları, malum olduğu gibi her yıl Şubat ayında Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmaları arasında sabitlenecek döviz kuru değeri belirlendiği için fiyat artışı beklentisi ve daha fazla kar isteği nedeniyle ilaç firmaları tarafından sınırlı ya da hiç dağıtım yapılmıyor. Doğal olarak eczanelere gönderilen ilaçlar ihtiyacı karşılamaktan uzak oluyor.

DERHAL KALDIRILMALI: Bu nedenle, hayati öneme sahip ilaçlara bile erişim mümkün olmuyor. İşin garip tarafı ise fiyat artışı belirlendiği andan itibaren bütün ilaçlar bulunur oluyor. Derhal yurttaşların ilaca erişimindeki sorunlar ortadan kaldırılarak, bu sorunun bir daha yaşanmaması için acil çözüm üretilmelidir. İnsan hayatı için yaşamsal önemini bilerek ilacın ticari bir ürün olduğu gerçeği akıldan çıkarılmamalıdır.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Gazeteistasyon / Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın …

Bir cevap yazın