13 Avukata Roboski cezası

 

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenci iken Roboski’de 34 kişinin hava bombardımanında öldürülmesini protesto eden ve 13’ü bugün avukat olan 14 kişiye yargılandıkları davada 3 yıl 45’er gün hapis cezası verildi. Daha önce beraat eden avukatlara verilen kararı Yargıtay bozmuş, cezalandırılmalarını istemişti. Kararı değerlendiren Baro Başkanı Cihan Aydın, “Şark cephesinde yeni bir şey yok, hukuksuzluk ve zulüm aynen devam ediyor” dedi.

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrenci iken Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde savaş uçakları tarafından 34 kişinin öldürülmesini protesto edip dersleri girmeyen 14 öğrenci hakkında verilen kararın Yargıtay tarafından bozulması nedeniyle yargılanmalarına devam edildi. Diyarbakır 9,Ağır Ceza Mahkemesinde, “Örgüt üyesi olmamak ile birlikte örgüt adına suç işlemek” suçlaması ile yargılanan ve bugün 13’ü avukat olan 14 kişi hakkında mahkeme, 3 yıl 45’er gün hapis cezası verdi.

Yargıtay kararı bozmuştu

Daha önce yargılandıkları mahkemede, beraat eden 14 kişi ile ilgili kararı Cumhuriyet savcısı Yargıtay’a taşımış, Yargıtay da verilen beraat kararını bozmuştu. Yargıtay, dava açıldığı dönemde öğrenci olan 14 kişinin, “Örgüt üyesi olmamak ile birlikte örgüt adına suç işlemekten” cezalandırılmalarını istemişti.

Duruşmada savcının mütaalasına karşı savunma yapan sanıklardan avukat Sultan Uruk, davadan daha önce beraat aldıklarını, ölen sanık avukatları, müvekkillerinin protesto eylemlerinde 34 insanın ölümünü protesto ettiklerini dile getirerek, eylemde cebir, şiddet ve korkutma hususlarının olmadığını, kolluk tarafından tutulan tutanakların dikkate alınmaması gerektiğini ve müvekkillerinin beraatı talebinde bulundu.

Mahkemenin 14 kişiye verdiği hapis cezalarına tepki gösteren Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, sosyal medya hesabından tepkisini, “Diyarbakır 9.ACM; 2011 yılında öğrenci iken Roboski Katliamını barışçıl şekilde protesto eden ve sınavlara girmeyen şu anda 13’ü avukat olan 14 kişiye, TCK 220/6.maddeden 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi.Şark cephesinde yeni bir şey yok,hukuksuzluk ve zulüm aynen devam ediyor” mesaj ile gösterdi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yenilik Partisi Genel Başkanı Yılmaz bıçaklandı

Gazeteistasyon / Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz ofisinde bıçaklı saldırıya uğradı. 3 yerinden bıçaklanan …

Bir cevap yazın