Garo Paylan, Bakan’a nefret suçlarını sordu

 

HDP milletvekili Garo Paylon, son günlerde Hristiyan mezarlıklarına yönelik saldırıyla ilgili, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, Hrant Dink ve Rahip Santoro cinayetlerini hatırlatarak, “Trabzon emniyetinde benzer bir şebeke mi var?” diye soru önergesi verdi.

Trabzon’daki Santa Maria Katolik Kilisesi’ne ait mezarlığa defnedilen Zehra Çolak’ın mezarı başında bulunan haç kimliği belirsiz kişilerce üç gün önce kırılarak yakıldı. Çolak’ın defin töreni sırasında bir grup tekbir getirerek cenaze törenini provoke etmeye çalışmıştı. Benzer bir saldırı ise on gün önce Ankara’daki Ortaköy mezarlığına düzenlenmiş ve on dokuz mezar taşı kırılmıştı.

HDP milletvekili Garo Paylan, konuya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yazılı cevaplandırması için soru önergesi verdi. Paylan, önergesinde şunları sordu:
– Zehra Çolak’ın defin töreni sırasında gerçekleşen provokasyonla ilgili olarak, Bakanlığınızca soruşturma başlatılmış ve sorumlular tespit edilmiş midir?

– Trabzon ve Ankara’da, Hristiyanlara ait mezarlıklara nefret saldırısında bulunan kişilerin kimliği tespit edilmiş ve şüpheli şahıslar adli mercilere sevk edilmiş midir?

– Trabzon’da vefat eden Hristiyan yurttaşın defin töreninde yapılan provokasyondan sonra neden gerekli güvenlik önlemleri alınmamıştır?

– Bu nefret suçlarında, saldırıya uğrayanların Hristiyan olması nedeniyle, güvenlik görevlilerinin suça yol verdiği konusundaki şüphelerimi nasıl giderirsiniz?

– Hrant Dink ve Rahip Santoro cinayetleri Trabzon Emniyeti’nin yönlendirdiği çetelerce işlenmişti. Trabzon emniyetinde benzer bir şebeke var mıdır?

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Çocuk katili, Selim Tekin öldü

Gazeteistasyon / İstanbul‘un Bahçelievler ilçesinde 16 yaşında Beyza Doğan‘ı öldürdükten sonra intihara kalkışan Selim Tekin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir