CHP’li Sarı: Kafamızdaki bölünme paranoyasından kurtulalım

 

CHP Diyarbakır İl Kongresinde konuşan milletvekili Müslüm Sarı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sarı, “Kafamızdaki bölünme paranoyasından kurtulalım. Türkiye yol ayırımında, yeni bir sözleşme olacaksa bu Türklerle Kürtler arasında olmalıdır” dedi.

CHP Diyarbakır İl Kongresinde konuşan CHP milletvekili Müslüm Sarı, Türkiye’de hem Doğu’da hem Batıda her şeye rağmen çok güçlü bir birlikte yaşama arzusu olduğunu belirterek, “Bu güçlü birlikte yaşama arzusu geleceğimizi de inşa edeceğimiz çıkış noktası olacaktır. AKP’nin temsil ettiği siyasal İslam dönemi kapanıyor. Türkiye bir yol ayırımında. Şimdi bu yeni bir yolun nasıl olacağının kararını verecek ve bu yolda kimlerle birlikte yürüyecek kimler bu yeni yolun aktörü olacak, ona karar vereceğiz. Devlet halen imparatorluktan gelen bölünme paranoyasını yaşıyor. Öncelikle devlet bu bölünme paranoyasından kurtulmalıdır” dedi.

Sarı, “Yeni bir toplumsal uzlaşma olacaksa bu ancak Kürtlerle Türklerle birlikte olacak. Türkiye yeni toplumsal sözleşme yapmalıdır. Biz üzerimize düşen görevi cesur duruşu gerçekleştiremezsek başaramayız. Ülkenin nesnel koşulları buna uygundur. Ama öznel koşullar yani biz, bizim duruşumuzda buna uygun olmalıdır” şeklinde konuştu.
Konuşmanın ardından yapılan oylamada CHP’nin Diyarbakır İl Başkanlığına Gönül Özer seçildi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır Tabip Odası, Fincancı için nöbet eylemi başlattı

Gazeteistasyon- Diyarbakır Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın hedef gösterilmesi ve tutuklanmasına tepki olarak …

Bir cevap yazın