Kasım Süleymani için İran ve Irak’tan ortak komite

 

İran ile Irak’ın, İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi Mühendis’in ABD tarafından öldürülmesiyle ilgili ortak takip komitesi kurma konusunda uzlaştıkları bildirildi.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, İran Adalet Bakan Yardımcısı Mahmud Abbasi, Irak Adalet Bakanlığı İnsan Hakları ve Uluslararası İş Birliği Merkezi Genel Müdürü Kemal Emin Haşim ve Irak Genel Savcı Yardımcısı Zari Cabir Ferhud ile Tahran’da bir araya geldi.

Mahmud Abbasi, görüşmede yaptığı konuşmada, iki ülke arasında hukuk ve yargı alanında yapılan anlaşmalara işaret ederek Süleymani ve Mühendis’in öldürülmesinin hukuki boyutunun İran ve Irak tarafından uluslararası arenada takip edilebileceğini söyledi.

Abbasi, olayla ilgili ortak bir hukuk komitesinin oluşturulabileceğini ve iki ülkenin yargı erki başkanlarının toplantısında konunun gündeme gelebileceğini belirtti.
Kemal Emin Haşim ve Zari Cabir Ferhud da ortak komite önerisini olumlu karşıladıklarını ve bu konuda uzlaşının sağlandığını kaydetti.

Süleymani’nin öldürülmesi

İran’ın bölgedeki askeri-istihbari operasyonlarının başındaki isim olarak bilinen İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü’nün eski komutanı Kasım Süleymani ve Heşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’in de aralarında bulunduğu 10 kişi, 3 Ocak’taki ABD saldırısında hayatını kaybetmişti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır Tabip Odası, Fincancı için nöbet eylemi başlattı

Gazeteistasyon- Diyarbakır Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın hedef gösterilmesi ve tutuklanmasına tepki olarak …

Bir cevap yazın