‘DAİŞ yeniden örgütleniyor’

 

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, yabancı basına verdiği röportajlarda DAİŞ’in yeniden örgütlendiği uyarısında bulundu.

The Washington Post ve The Telegraph gazeteleri ile The Atlantic dergisine röportaj veren Başbakan Mesrur Barzani, DAİŞ tehlikesiyle ilgili önemli mesajlar verdi.

Başbakan, The Washington Post’a verdiği röportajda DAİŞ lideri Ebubekir Bağdadi’nin öldürülmesinin örgütün terör eylemlerini kapasitesine zarar vermediğini söyledi.

DAİŞ’in yeniden örgütlenme aşamasında olduğunu kaydeden Başbakan, örgütün Irak’taki güvenlik güçlerine yönelik saldırılarını artırdığını ifade etti.

Konuyla ilgili endişelerini ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya aktardığını bildiren Başbakan, Bağdat ile Washington’ın ABD güçlerinin Irak’ta kalması konusunda anlaşmaya varmasını umduğunu belirtti.

The Telegraph’a verdiği röportajda ise Başbakan, DAİŞ’e karşı zaferin ilan edilmesinin ardından terörle mücadele konusunda yardımların gevşediğini ve zafer ilan edip çekilmenin doğru olmadığını söyledi.

Başbakan, Kürdistan Bölgesi ile Uluslararası Koalisyon arasında direkt dayanışma ve ortaklığın olması gerektiğini kaydetti.

The Atlantic dergisine verdiği röportajda da Başbakan, DAİŞ’in liderlerini kaybettiğini ancak ABD ile İran arasındaki gerginliğin DAİŞ’in bölgede güçlenmesine neden olduğunu belirtti.

Başbakan, DAİŞ’in ortaya çıkmasına neden olan sorunların ortadan kalkmadığına dikkat çekti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

buğday

En verimli topraklara sanayi kuruluyor  

Burcu Gündüz Karakadılar/Gazeteistasyon- Türkiye’deki en verimli toprakları Balıkesir Bandırma’da tarım yapan Berna Börkan, ‘’Sanayi yapılacak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir