Turgut Atalay, sahalara dönüyor

Ergun AKSOY / Özel Haber

Diyarbakır eski Belediye Başkanı Turgut Atalay, aktif siyasete geri dönüyor. (Sosyal Demokrat Halkçı Parti) SHP’den belediye başkanlığı yapan Atalay, 16 Matta Diyarbakır’da yapılacak olan CHP Diyarbakır İl Kongresine katılacak.
1994 yılından sonra aktif siyasetten uzaklaşan ancak CHP’den kopmayan Atalay, uzun yıllar sonra suskunluğunu www. gazeteistasyon’a bozdu. CHP İl kongresine katılmak için Diyarbakır’a geleceğini vurgulayan ve “CHP’den ve siyasetten hiç kopmadım. Siyaset hem niyet, hem çaba, hem de kısmet işidir. Mesele bu üçünün bir arada olmasıdır” diyen Atalay, şöyle dedi:: “Bu üçü olmadan olmuyor. Gerçi emek harcamadan olanlar da var… “

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Maliye Bakanlığı’ndan arkadaş olduğunu belirten, Atalay, CHP’nin yuvası olduğunu söyledi. “Hiçbir zaman partimden kopmadım” dedi.

Atalay Kimdir?

Atalay, 5 Kasım 1949’da Diyarbakır’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Ankara İktisadi ve Ticari ilimler Akademisi Ekonomi ve Maliye Bölümünden (1969 -1970) ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Çalışma hayatına DPT’de başlayan Atalay, Maliye Bakanlığı’nda önce gelirler kontrolörü, daha sonra da Maliye Müfettiş Muavini ve yeterlik sınavından sonra da Maliye Müfettişi oldu. Maliye Başmüfettişliği görevine atandı. 1978’de de Maliye Başmüfettişliği görevine atandı

1970 Yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde başladığı iktisat doktorası çalışmasını tamamlamadı. 1979’da Kamu Maliyesi ihtisası için 2 yıl süreyle Fransa’ya gönderildi. Uluslararası Kamu Yönetimi Enstitüsünde Kamu Maliyesi alanında Yüksek Lisans yaptı.

1981’de Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığına getirildi. Aynı yıl 8 Ay süre ile ABD Washinton D.C.’de IMF (Uluslararası Para Fonu) Devlet Bütçesi üzerine ihtisas yaptı. 1982 Yılında 1 yıl süreyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Maliye ve Ekonomi Baş Danışmanlığı yaptı.

1983 Temmuz’un da politikaya atılarak Sosyal Demokrasi Parti’nin (SODEP) kurucu üyesi oldu ve bu partide MKYK üyesi ve Parti Müfettişi olarak görev yaptı. 26 Mart 1989 tarihinde seçilerek 1989 ile 1994 yılları arasında Diyarbakır Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP’li belediye başkanının ihracı reddedildi

Gazeteistasyon / Kesin ihraç talebiyle HDP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Eğil Belediyesi Eş Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir