Geçmişin acı izleri, kirli perdelerde.. Ramazan YAVUZ (ÖZEL)

KENTİN KALBİNDE HAYALET BİNALAR..

Diyarbakır’ın tarihi ve turistik merkez ilçesi Sur, 5 yıl önce yoğun çatışmalara sahne oldu. Sur’un 6 mahallesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle binlerce kişi ev ve iş yerlerini terk etmek zorunda kaldı. Çatışmalar yüzünden eşyalarını bile alamadan apar topar evlerini terk eden vatandaşlar, bir yıllarca yaşadıkları mahallelerine konulan yasak yüzünden dönemezken ardlarında hayalet binalar bıraktı. Bazı binalardaki evlerin balkonlarında 5 yıldır sallanan kirli perdeler geçmişte yaşanan acıların izini taşıyor.

Birleşmiş Milletler UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan 5 kilometre uzunluğundaki tarihi Surlarla çevrili olan Sur ilçesinin 6 mahallesinin bazı bölgelerinde hendekler kazılıp, barikatlar kuruldu. Dabanoğlu, Cemal Yılmaz, Savaş, Fatihpaşa ve Cevatpaşa mahallelerinde kazılan hendek ve kurulan barikatların kaldırılması için söz konusu 6 mahalle giriş çıkışlara kapatılıp güvenlik güçleri tarafından kapsamlı operasyonlar başlatıldı. 6 Mahallede yaklaşık 3,5 ay süren operasyonlarda şiddetli çatışmalar yaşandı.

Çatışmalar nedeniyle 6 mahallede oturan binlerce vatandaş, eşyalarını bile alamadan apar topar ev ve iş yerlerini terk etti. Çatışmaların sona ermesinden sonra ise yapılan incelemelerde yüzlerce ev ve iş yerinin artık kullanılamayacak düzeyde büyük hasar gördüğü tespit edildi.

Güvenlik güçleri tarafından denetim tamamen sağlandıktan sonra, çatışmaların yaşandığı 6 mahalle acil olarak kamulaştırılarak, ev ve iş yerleri yıkıldı, sokakların girişine ise kimsenin girmemesi için beton bariyerler konuldu.

YAŞANAN ACILARIN İZİ KİRLİ PERDELERDE..

Yasaklı bölgede Surlara yakın olan sokaklardaki evler tamamen yıkılırken, ana caddelere yakın ve ana caddeler üzerinde bulunan 2 ve 7 kat yüksekliğindeki binaya sahipleri tarafından bir daha geri dönülemedi . 5 Yıl önce kentin kalbi durumundaki Sur ilçesinde yaşanan olaylar nedeniyle boşalan kapı ve pencereleri sökülmüş binalar adeta bir hayalet görünümüne kavuştu. Ana cadde üzerinde yer alan söz konusu binaların altlarındaki işyerleri onarılıp sahiplerine teslim edilirken, bir zamanlar yüzlerce ailenin yaşadığı bu ev ve binaların balkonlarından halen sallanan kirli perdeler ise 5 yıl önce yaşanan acıların derin izlerini taşıyor. Son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan tarihi Sur ilçesinin kalbinde bulunan ve çirkin bir görüntü oluşturan bu çok katlı binaların kaderiyle ilgili ise henüz yetkililer tarafından bir adım atılmış değil.

(Copyright) Haber ve fotoğraflar izin alınmadan kullanılamaz

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İstanbul’da ormanlara giriş yasağı

Gazeteistasyon / İstanbul’da Valilik hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte artan yangın riski sebebiyle ormanlık alanlara giriş ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir