AP: Kadın sünnetine son verin

 

Avrupa parlamenterleri, Avrupa genelinde vaka sayısı 500 bini bulduğu tahmin edilen kadın sünnetine son verilmesini istiyor. Parlamenterlerin çoğu, kadınların dış genital bölgesinin kasten kesilmesine son verilmesi için parlamentoda konuya yönelik bir önergeyi onaylayarak Avrupa Komisyonu ve Avrupa ülkelerine bu konuda harekete geçmeleri için çağrıda bulundu.

Fransa’nın Strasbourg şehrinde toplanan Avrupa parlamenterleri kadın sünneti ile mücadele edilmesini talep eden bir önergeyi onayladı. Bağlayıcılığı bulunmayan önergeye 651 vekilden 612’si ‘evet’ oyu kullandı. Evet oyu kullananlar Avrupa Birliği’nin kadın sünnetine karşı belli bir strateji belirlemesini talep ediyor.
Onaylanan önergede, “Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği ülkeleri kadın sünnetini uygulamalarını yok etmek için çabalarını artırmalı” ifadeleri yer alıyor.
Parlamenterler, sivil toplum örgütleri ile hükümetlerin daha yakın iş birliği içinde çalışmasını, mülteci kamplarında konuya yönelik önlem alınmasını, kadınlara eğitim verilmesini talep ediyor.
Vekiller Avrupa ülkelerinin çoğunda kadın sünnetiyle ilgili davaların büyük kısmının sonuçsuz kalmasının endişeye yol açtığını ifade ediyor.
Birleşmiş Milletler dünya genelinde 200 milyon kız çocuğunun ve kadının “sünnete maruz bırakıldığını” tahmin ediyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TBMM’de kürtçe konuşmaya engel!

Gazeteistasyon / TBMM Genel Kurul’da söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, …

Bir cevap yazın