Hêja’dan yeni albüm: Cenabet Şarkılar

 

Kürt sinema ve tiyatro oyuncusu Hêja‘nın ilk albümü Stranên Neşuştî (Cenabet Şarkılar), 20 Şubat’ta çıkıyor. Stranên Neşuştî, üç yeni besteden oluşuyor ve üç farklı yalnızlık biçimine odaklanıyor. Hêja’nın NeNe/Değilim isimli söz ve müziği kendisine ait olan şarkısı bir kadının bir gününü ev içi emeğini ve görünmezliğini anlatıyor. Yine söz ve müziği kendisine ait olan Derî Lêket/Kapı Çaldı isimli parçada da kendi yalnızlığı ile dalga geçen bir kadın tasvir ediliyor. Son olarak Roşeng Rojbîr’in “17” isimli şiirinden bestelenen Belkî/Belki de albümde yer alan bir diğer parça. Albümün aranjörlüğünü Cansun Küçüktürk üstlendi.

Hêja kimdir?
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim alırken, okulun Folklor Kulübü‘nde profesyonel anlamda müzik ile tanıştı. Burda 3 yıl boyunca, şan ve armoni dersleri alan Hêja, geleneksel Kürt müziği ve dengbêjlik üzerine alan araştırmaları yaptı ve derleme çalışmalarına katıldı. Cavid Mürtezaoğlu’ndan aldığı şan derslerinin yanı sıra Vedat Yıldırım ve Feryal Öney’den tavır ve vokal teknikleri öğrendi. Aynı süre zarfında Kürt Edebiyatına yoğunlaştı ve Boğaziçi Edebiyat Kulübünde, Kürtçe dergicilik faaliyetleri yaptı. Edebiyatçı kimliğini müzisyen kimliği ile bir araya getiren sanatçı en son Michal Jackson’un “They Don’t Care About Us“ şarkısını Bajar için, Kürtçeye uyarladı. Columbia Üniversitesi‘nde kabul edildikten sonra, master eğitimini yapmaya hazırlanırken siyasi sebeplerle cezaevine girdi. Cezaevinde temel bir gitar çalma becerisi edindi ve besteler yapmaya başladı. Uzun yıllar seslendirme de yapan sanatçı, hala sinema ve tiyatro oyunculuğu yapıyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Saray, Kraliçe 2. Elizabeth’in mezarından ilk fotoğrafı paylaştı

Gazeteistasyon / Buckingham Sarayı, 19 Eylül’de yapılan cenaze töreniyle Windsor Kalesi’ndeki St George Şapeli’ne defnedilen …

Bir cevap yazın