Selçuk Mızraklı tahliye edilmedi

 

İçişleri Bakanlığı’nca görevden alınan ve yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, bugün yapılan duruşmada tahliye edilmedi.

İtirafçı Hicran Berna Ayverdi’nin verdiği ifade doğrultusunda 112 gündür tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arasında değişen hapis istemiyle açılan davanın 2’nci duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Mızraklı, cezaevinden SEGBİS’le katılırken, avukatları Zülal Erdoğan, Mehmet Emin Aktar, Cihan Aydın ve Muhsin Bilal da katıldı.

Duruşmada söz alan Av. Mehmet Emin Aktar, savcının celse arasında verdiği esasa ilişkin mütalaasına değinerek, “Mütalaada müvekkile ilişkin DTK faaliyetleri yer alıyor. Bir de itirafçının beyanları var” dedi.
İddia makamı, Mızraklı’nın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Savcının tutukluluk halinin devamını istemine karşı söz alan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, dosyanın “oluşturulan deliller” üzerine kurulduğunu vurguladı, “Bu suça ortak olmayın” dedi.

‘Bir daha SEGBİS ile duruşmaya katılmayacağım’

Duruşmada söz alan Selçuk Mızraklı ise özetle şunları söyledi: “Soruşturmanın başından bu yana baktığımda, önceden verilmiş bir kararla karşı karşıya olduğumu anladım. Duruşmaya SEGBİS’le katılmam hukuka aykırıdır. Bir daha SEGBİS’le katılmayacağımı belirtiyorum.
Seçme ve seçilme hakkım gasp edildi. Hukuk devlete ait bir kavram değildir. Toplum da kendi hukukunu yaratabilir. Demokratik siyasete 1993’te ilk büyük darbe vuruldu. 2013 ile 2015 arası süren çözüm süreci toplumda büyük bir ilgiyle karşılaşırken, AKP ile FETÖ boşanmasına döndü. Dolmabahçe mutabakatından vazgeçildi. Bin odalı sarayın inşasıyla tek adam rejimine geçildi. Toplumun her kesimi gözaltılarla korkutulmaya çalışılıyor. İdlib meselesi ekonomiyi, savaş ekonomisine dönüştürecektir.
Ya hep birlikte kazanacak ya da ateşte yürümeye devam edeceğiz. ‘Taş üstünde taş bırakmayız’ diyen zamane barbarlarla işimiz olmaz. Bizim işimiz yurtseverlerle olur.”
Mahkeme verilen kısa aranın ardından, duruşmayı 9 Mart tarihine erteledi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TGC: RTÜK iktidar adına ceza dağıtma görevinden vazgeçmeli

Gazeteistasyon- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, RTÜK’ün asıl görevini unutup iktidara yakın olmayan TV kanallarını düzenli olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir